Potřebujete poradit? Volejte 773 677 687

MĚŘENÍ KLIDOVÉHO METABOLISMU

Protože se zdravým pohybem jde ruku v ruce zdravý jídelníček, zařadili jsme do našich služeb měření pomocí metody nepřímé kalorimetrie. Hodnoty, které z měření dostanete, jsou prvním a nutným krokem ke správnému sestavení vašeho zdravého jídelníčku

Pomocí dokonalého softwaru, přístrojů a kyslíkové masce dokážeme naměřit, jaká je vaše spotřeba vdechovaného kyslíku a vydechovaného oxidu uhličitého a na základě toho také objektivně a aktuálně stanovit váš energetický výdej v klidovém režimu. Je potřeba jediné – přijít ráno nalačno a vydržet 20 až 30 v minut v naprostém klidu.

Otázky, které vás zajímají:

K čemu potřebujete změřit klidový metabolismus?

Hodnoty, které z měření dostanete, jsou prvním a nutným krokem ke správnému sestavení vašeho zdravého jídelníčku. Energetický příjem by měl být v rovnováze s výdejem a pokud příjem delší dobu převyšuje výdej, pak se energie logicky uloží ve formě tuků a máte sklony k nadváze nebo nebo obezitě. Hlavním ukazatelem pro vás tedy bude hodnota klidového metabolismu. Zjednodušeně řečeno, dozvíte se, jaké množství energie spálí vaše tělo v naprostém klidu

Pro koho je měření vhodné?

Pro všechny, kteří mají chuť něco změnit ve svém stravování nebo pohybové aktivitě. Výsledky měření jsou základem pro plán stravování nejen těch, kteří chtějí zhubnout, ale i těch, kteří naopak potřebují nabrat svalovou hmotu. Je ideální pro sportovce a je vhodné i pro děti (musí ovšem vydržet minimálně 20 minut v klidu).

Jak a kde měření klidového metabolismu probíhá?

Měření probíhá za asistence zdravotní sestry přímo v ordinaci ORP Centra (Pod Juliskou). Je nutné přijít nalačno (12 hodin před měřením nic nejíst, abstinence alkoholu, kofeinu a nikotinu je doporučena). Samotné měření trvá 20 až 30 minut, s přípravou počítejte, že u nás strávíte asi 45 minut. Součástí měření je také bioimpedance (analýza tělesné kompozice), která je nedílnou a utnou složkou s dalším kroků v sestavování stravovacího plánu. S sebou nic nepotřebujete.

Jaký je výstup a součást testu měření klidového metabolismu?

Součástí testu je základní antropometrie, tedy tělesná výška a hmotnost) a měření srdeční frekvence. Po skončení měření odcházíte s individuálním protokolem, ve kterém nejdeme veškeré hodnoty měření, které Vám ještě může vysvětlit přítomná sestřička. Protože měření pomocí metody nepřímé kalorimetrie úzce navazuje na stravovací plán, je možné objednat se v ORP Centru také k nutriční specialistce. A protože žádné hubnutí a nabírání svalové hmoty se neobejde bez pohybu, můžete se objednat také k některému z našich fyzioterapeutů, který vás sestaví dokonalý plán pohybu šitý přímo na míru vašemu tělu. Pokud budete cílevědomí, můžete už za několik týdnů odejít z ORP Centra jako jiný člověk. 

Nějaké zajímavosti?

Doporučujeme 24 hodin před měřením jíst nízkobílkovinnou stravu (vynechat maso, mléčné výrobky, luštěniny, vejce, ořechy).

Každý z nás má jiný klidový metabolický výdej (REE). Co jej ovlivňuje?

  •        Velikost těla: větší lidé mají většinou větší hodnoty REE
  •        Složení těla: svalnatí lidé mohou mít až o 5% vyšší REE
  •        Věk: čím vyšší věk, tím bohužel nižší hodnoty REE
  •        Pohlaví: žena mají většinou o 5-10% nižší REE než muži
  •        Hormony: dokáží REE zvýšit i snížit
  •        Tělesná teplota: horečka zvyšuje REE
  •        Alkohol, nikotin, kofein: zvyšují hodnoty REESouvisející články