NEJČASTĚJŠÍ BOLESTI PŘI BĚHU

Pokračovat níže
NEJČASTĚJŠÍ BOLESTI PŘI BĚHU

Konečně jste se doslova donutili vyběhnout, ale v zápětí jste zjistili, že tento oblíbený koníček představuje pořádný nápor na nohy. Proč vás tolik bolí kolena, paty, záda? Jste už tak opotřebení nebo jen netrénovaní? Co s tím a jaké jsou časté obtíže běžců?

Datum zveřejnění:

 

BOLEST KOLEN

Začněme rovnou obtížemi, které běžce do našich ordinací přivádí nečastěji. Nejprve je třeba si uvědomit, že pohybový aparát i jeho stereotypy jsou u každého z nás velmi individuální. Máme genetické dispozice, měli jsme zranění nebo operaci, vlivem bolesti jsme se naučili špatným pohybovým návykům, máme různou hmotnost, jeden má více nohy do X a jiný zase spíše do O. To všechno má obrovský vliv na bolesti kolen a případné další úrazy.

Analýza běhu pásZkuste někdy pozorovat běžícího člověka. Hned na první pohled uvidíte, že při postavení nohou do písmene X, šoupe koleny o sebe. Běžec si takto spolehlivě zlikviduje zevní meniskus i chrupavku. Naopak běžící fotbalista s nohama do písmene O si velmi pravděpodobně zničí menisky i chrupavky vnitřní. Výsledkem je stoupající bolest a zranění. Nohy se samy nesrovnají, ale vy jim můžete výrazně pomoci tím, že si koupíte kvalitní boty na běh, u kterých je odpruženost, pevná pata a prodyšnost samozřejmostí a do bot si pořídíte dynamické stélky Formthotics. Právě tyto ultralehké vložky, které jsou modelovatelné přesně na míru vaší noze, vám zajistí potřebnou pronaci nebo supinaci. Neřeště tyto pojmy s prodavačem, byť jde o maratonského běžce. Udělejte si čas a zajděte na kvalitní diagnostiku nohy pomocí pedobarografie nebo na videoanalýzu běhu, kde vám zkušený fyzioterapeut přesně ukáže, jak se chodidlo chová v dané fázi chůze či běhu, doporučí vhodné boty a vymodeluje stélku na míru. Díky Formthotics se chodidlo i končetina osově srovná, fyzioterapeut vás naučí, jak má vypadat správný odraz i došlap. Pokud vás kolena bolí, nesnažte se běhat přes bolest. Začněte správným výběrem obuvi a diagnostikou.

BOLEST PAT

fotbalPaty bolí dospělé sportovce, ale i děti. Na vině je v lepším případě nedostatečné protahování Achillovek a opět špatně zvolená obuv. Malé fotbalisty s bolestí pat naučíme protahovací cviky na Achillovky a uděláme jim stélky Formthotics na míru nebo alespoň podpatěnky. Horší případ nastane, pokud dojde k přetížení širokého vazu udržujícího klenbu nohy a vy se proběháte k plantární fascitidě. Pokud dojde až k zánětu úponu na kost patní, můžete si vypěstovat slušnou patní ostruhu, která dokáže hodně bolestivě potrápit. Na vině je opět nekvalitní obutí a nebo běžecké boty, které mají svou slavnou éru za sebou (pokud váš běhací tachometr ukazuje více než 500 naběhaných kilometrů, načněte pomalu šetřit na boty nové). Naše rada zní, nechte si poradit, jaké boty zvolit, dejte do nich dynamické stélky, které chodidlu pomohou do správného postavení a změkčí dopad na patu a dělejte každé ráno strečink chodidel. Rádi vám poradíme, jaké cviky máte dělat.

VBOČENÉ A RIGIDNÍ PALCE

hallux rigidus cvičeníValgózní i rigidní palce dokážou slušně potrápit nejen v přední části chodidla, ale i v holenní části končetiny. Palec se vychýlí z osy chodidla, dojde k oslabení svalů a pokud ještě navíc máte ploché nohy, mohou vám jít v klidu až do křeče. K bolestivým palcům mají blíže ti, kteří je mají v rodinné genetické výbavě, ale také ti, kteří mají v oblibě boty s úzkou špičkou. Jaké je řešení? Běžcům rozhodně doporučujeme poradit se s fyzioterapeutem o vhodné běžecké obuvi se širší přední částí, vhodné je také každodenní rozhýbávání palců a nácvik správného došlapu. Rozhodně vám pomůže absolvovat diagnostiku stoje, chůze nebo běhu. 

 

MANUÁL PRO NÁKUP BĚŽECKÝCH BOT:

wrong-size-shoesChce to služnou dávku asertivity, trpělivosti a času. Je normální strávit nákupem bot i dvě hodiny a proběhnout se přitom po obchodním domě.

  • Vyhněte se stánkovému prodeji
  • Na běh vybírejte pouze boty běžecké (např. na basket jsou stavěné jinak)
  • Bota musí mít dobrý odpružovací systém (většina značkových bot jej má)
  • Nenechte se prodejcem nutit do „vychytávek“, které obě chodidla nutí k rotacím
  • Bota musí být lehká a prodyšná
  • Botu řádně prohmatejte a zohýbejte. Pata musí být pevná, špička pružná a uprostřed botu nesmíte zlomit.
  • Požádejte prodejce, abyste si mohli obě boty nazout a proběhnout se a zprudka zabrzdit (bota nesmí při brzdění tlačit)
  • Kupujte boty o jedno až jedno a půl čísla větší
  • Spolu s botami si kupte si kvalitní ponožky z mikrovlákna (nikoli bavlněné)

Rada ortopeda pro ty, kteří s během začínají:

Z pohledu ortopeda je pro začátek nejlepší tzv. „indiánský běh“, což je kombinace rychlé chůze a běhu. Běh je a vždy bude sportem oblíbeným, nicméně zatěžujícím klouby. Rychlejší chůze, ideálně se  nordic walking holemi, které zapojí do posilovací akce i ruce a ramena je ideální.