Dynamické stélky FORMTHOTICS

FORMTHOTICS jsou revolučním typem individuálně formovaných stélek, které jsou kvalitní i velmi pohodlné. Jejich obrovskou předností je ultralehký materiál, který umožňuje tvarovat Formthotics po zahřátí přesně podle chodidla i podle obuvi klienta. Výsledkem jsou pak individuální vložky, které aktivně vedou nohy k přirozenému a bezbolestnému pohybu.

Pokračovat níže

VÝHODY STÉLEK FORMTHOTICS

  1. Chrání nosné klouby (kotníky, kolena a kyčle) 
  2. Svou pružností tlumí otřesy, šetří úpony svalů a zlepšují činnost žilně-svalové pumpy
  3. Pomáhají v řešení obtíží s kladívkovými prsty, s vbočenými palci (halluxy), s plochonožím podélným i příčným, s patními ostruhami
  4. Pomáhají řešit potíže s menisky a kolenními vazy, nestejnou délku končetin, tlumí otřesy, zabraňují nevhodnému vychylování nohy v obuvi
  5. Zlepšují sportovní výkony (odlehčují úpony, zlepšují prokrvení svalů) 
  6. Oddalují únavu dolních končetin a nepohodlí nohou
  7. Slouží jako izolant proti teplu a chladu
  8. Zlepšují chůzi, stoj a běh včetně rychlých startů a náhlých brždění (squash, tenis)
  9. Ulehčují odraz i dopad (atletika, volejbal, basketbal)
  10. Jsou hygienické, snadno se čistí, (stačí mýdlo, voda a vysušení ručníkem – poté se okamžitě vrátí do bot), snižují potivost nohou

Nejčastější otázky

POTŘEBUJI PRÁVĚ STÉLKY FORMTHOTICS?

Důvodů odpovědět ANO je několik. Preventivní: většina povrchů, po kterých chodíme, jsou velmi tvrdé. Na těchto površích sportujeme, chodíme do práce i doma. Vložky Formthotics fungují jako prevence přetěžování kloubů, včetně rozvoje artrózy.  Někteří z nás mají navíc genetické dispozice k tzv. křečovým žilám. Formthotics vlžky do obuvi podporují žilní návrat a prokrvení končetin
Terapeutický: vložky do obuvi korigují postavení kotníků, korigují také sníženou příčnou a podélnou klenbu, korigují odval nohy při chůzi i postavení nohy při odrazu a došlapu.

JE ROZDÍL MEZI DRAŽŠÍMI FORMTHOTICS A LEVNÝMI STÉLKAMI HRAZENÝMI ZP?

Stélky Formthotics jsou na rozdíl od jiných vložek do obuvi velmi komfortní k nošení, jsou dynamické, tlumí nárazy, podporují a korigují odraz do dalšího kroku a mají oporu paty. Jejich největší předností je však možnost opakované individuální doúpravy, kterou fyzioterapeut provádí s odstupem, dle vývoje obtíží a zátěže nohy. Ze zkušeností víme, že mnohé stélky jsou vyráběny navzdory individuálním vyšetřením sériově, jsou nepohodlné a neřeší obtíže tak dokonale.

MOHU JEDNY STÉLKY POUŽÍT PRO VÍCE BOT?

Jistě, stélky lze pohodlně přendat z boty do boty. Je třeba ovšem myslet na to, že druhů vložek Formthotics je více. Pokud tedy přesunete tzv. společenský typ stélek do běžecké obuvi, nebudou plnit svou funkci. V tomto případě doporučujeme dva odlišné typové páry.  

VEJDOU SE MI STÉLKY FORMTHOTICS DO BOT?

Je třeba vše vyzkoušet. Proto naše klienty objednáváme k fyzioterapeutovi, se kterým doporučené stélky vyzkoušíte alespoň ve dvou typech vaší vlastní obuvi.

JAK DLOUHO MI STÉLKY VYDRŽÍ?

Dospělým (s optimální váhou) by měly stélky vydržet 2 roky dle toho, jak intenzívně je bude používat. Doba použitelnosti stélek Formthotics u dětí závisí na rychlosti růstu nohy. Díky svému tvaru nevyžadují využití v obuvi stejné velikosti.

JAK PROBÍHÁ VÝBĚR STÉLEK FORMTHOTICS 
JAK PROBÍHÁ DIAGNOSTIKA NOHOU

V ORP Centru pracujeme se stélkami Formthotics více než 25 let. Díky našim letitým zkušenostem v oborech podologie a podiatrie si zakládáme na tom, že tyto vložky nejsou pro naše pacienty pouze pohodlnou součástí obuvi, ale především jsou velmi důležitou součástí léčby bolestí a poruch funkcí nohy. Naši lékaři doporučují Formthotics pacientům po operacích, při ortopedických vadách, při bolestech a v neposlední řadě jako nutnou součást sportovních aktivit. Stélkám Formthotics jsme zůstali po několik desítek let věrni pro jejich perfektní dynamické vlastnosti a možnosti opakovaných individuálních úprav.

Na základě doporučení lékařů i naší klinické a přístrojové diagnostiky, naplánujeme pacientům termín s fyzioterapeutem. Konkrétní výběr, poradenství i doúprava stélek Formthotics je v ORP Centru v rukou speciálně proškoleného týmu. 

Na první návštěvu je potřeba vzít s sebou alespoň dva páry bot. Fyzioterapeut provede vyšetření, zpravidla i s využitím diagnostických přístrojů (plantoskop, PC diagnostika stoje a došlapu) a navrhne vhodný typ stélek. Po výběru a jejich nahřátí proběhne krátká modelace a můžete s vložkami odejít.

Jejich finální doúprava se provádí s časovým odstupem cca jeden měsíc na základě posouzení deformace stélky (hodnotí se symetrie a míra zatížení jednotlivých částí plosky) a s využitím závěrů přístrojových vyšetření.

"Výhodou systému Formthotics je oproti standardním vložkám i to, že se mohou doupravovat opakovaně s ohledem na vývoj léčených obtíží."

Mgr. Zuzana Hašpicová fyzioterapeutka

Objednejte se na výběr Formthotics

Objednejte se na výběr Formthotics