CO ZPŮSOBUJE BOLEST NOHOU A JAK SE BOLESTI ZBAVIT?

Pokračovat níže
CO ZPŮSOBUJE BOLEST NOHOU A JAK SE BOLESTI ZBAVIT?

Bolí vás chodidla, kolena či kyčle? Kladete si stále otázku PROČ? Příčin, které směřují k bolesti nohou, je mnoho. Jde o to, situaci správně posoudit, najít příčiny bolesti, řetězení bolesti a stanovit správnou léčbu.  Níže ve článku najdete pár nejčastějších důvodů, proč vás nohy bolí. V ORP Centru se všichni ortopedi a fyzioterapeuté  na problematiku bolestí nohou specializují, máme moderní diagnostiku a dokážeme vás bolesti zbavit.

Datum zveřejnění:
chodidloLidské chodidlo má 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 svalů, 107 vazů a šlach vyrobených ze silných vazivových tkání, které udržují všechny pohyblivé části pohromadě – nemluvě o větším počtu potních žláz než kterákoli jiná část těla. Chodidlo je v podtstatě evoluční zázrak. Hýčkejte a starejte se o své nohy, jak nejlépe dovedete. Vaši péči vám vrátí.

 

TAKTO VYPADÁ KLASICKÉ ŘETĚZENÍ BOLESTÍ:

Pokud někdo hledá příčinu bolesti pouze v místě, kde to bolí, pak se dostane do začarovaného kruhu, ze kterého není cesta ven a bolest zůstane s vámi navěky. Na obrázku je krásně vidět, jak zcela nevinně vyhlížející vbočený kotník dokáže ovlivnit postavení kolene, kyčle a následně i zad. Zkoušeli jste někdy pozorovat chodidla a obuv lidí, kteří jdou před vámi? Věřte, že 7 z 10 má špatné boty, sešmajdané podrážky a vbočené kotníky. Většina z nich už pociťuje bolest, pro zbytek si bolest dojde sama.

noha vložky rotace

 

 

Na obrázku je krásně vidět, jak například špatná chůze může ovlivnit bolest vašich zad. Díky zranění, špatně zvolené obuvi nebo například halluxům vás začne bolet chodidlo, po čase se vlivem bolesti objeví špatné postavení kolen, pak jsou na řadě kyčle a končí to nekonečným nářkem: "Zase mě bolí záda."

 

 

 

 

ČTYŘI HLAVNÍ DŮVODY, PROČ NOHY BOLÍ:

  • TVRDÝ POVRCH PRO CHŮZI/BĚH: naši předkové běhali po lesích a noha se tudíž v rámci evoluce vyvinula spíše pro bosou chůzi a běh a ještě po značně měkčích terénech. Dnes se však pohybujeme převážně na tvrdém, rovném a pevném povrchu.  To vede ke stále častějšímu výskytu bolestí, které narůstají s každým krokem.
  • NEDOSTATEK POHYBU:  stále běžnější je sedavý stereotyp, ať už v práci nebo doma na gauči.  Naše nohy prostě nejsou trénované.  V momentě, kdy se často bez předchozího postupného přivykání a tréninku, rozhodneme k větší fyzické zátěži, naše klouby, svaly a šlachy jsou vystavené enormnímu tlaku, na který nemohou být připraveny.
  • ŠPATNÝ POHYBOVÝ ZLOZVYK: my tomu říkáme biomechanická bolest, tedy důsledek nějakého nesprávného pohybu. Například vás bolí pata a vy jí ulevíte nesprávným pohybem. Pak nastane řetězovitá reakce poruch, kdy se do špatného postavení dostane i koleno, kyčel a bolest může pokračovat až do oblasti dolních zad i výš. 
  • NEKVALITNÍ OBUV: díky vlastnímu průzkumu u pacientů jsme zjsitili, že pouhá 3% lidí ví, jak si koupit kvalitní boty. 97%!!! kupuje podle vzhledu a významné procento lidí (především žen) je dokonce ochotno v botách trpět. Vysoké podpatky, špičaté boty, boty látkové s tenkou podrážkou, kterou nikdy neohnete nebo boty s podrážkou, kterou ohnete přesně v polovině, to všechno je špatně! Zoufalé je bohužel i to, že specializované obchody nabízející drahé sportovní boty vyhazují před zákazníky pojmy jako supinace či pronace. I to je špatně! A přitom stačí zapojit do akce obyčejný selský rozum. Každý z nás je unikát a chodidla máme každý jiná (genetické dispozice, vliv sportů, zranění atd atd.), a proto nikdy nemůže prodavač s jistotu říci, že právě pro vás se hodí boty se supinací.

CO TEDY S TÍM?

DYNAMICKÉ STÉLKY: I sebelepší bota nedokáže dát vaše chodidlo do správného postavení. Když si ale chodidlo v tom správném místě podepřete malým klínkem, vypodložíte klenbu, zafixujete patu, zjistíte, že se vám chodí mnohem lépe, že vás koleno přestává bolet a nebo že jste i ve sportu rychlejší a dost možná i lepší. Přesně na tomto principu fungují naše stélky FORMTHOTICS. Ani ty totiž nejsou stejné pro všechny. Každá je unikát a každou stélku na každou nohu musí vzít zkušený fyzioterapeut do ruky a přemýšlet, jak ji doupravit právě vám na míru, aby vás nohy přestaly bolet. Formthotics děláme v ORP Centru už přes 20 let a věřte, že jsme je porovnávali s mnoha typy běžných i ortopedických stélek. Na rozdíl od nich jsou Formthotics lehoučné jako pírko, příjemně měkké, vyrobené na Novém Zélandu ze speciální pěny. Naši fyzioterapeuti vám nejen poradí s výběrem správné obuvi, kterou si pak přinesete k nám, ale zároveň si do bot několik typů stélek vložíte a zjistíte, jak tam pasují a zda vám jsou příjemné. Stélky vám pak nahřejeme a vy v nich odcházíte domů. Po měsíci nošení se k nám vrátíte, abyste s fyzioterapeutem znovu koukli na to, jak jste si stélky vyšlapali. Poté se Formthotics doupravují přesně tak, jak si to vaše chodidlo žádá. Není v tom ani věda, ani kouzlo ani podraz. Jen pouhý selský rozum :-)

Formthotics

 

 

 

DIAGNOSTIKA STOJE A DOŠLAPU: spočívá v analýze postavení nohou při statickém i dynamickém zatížení s využitím speciální tensometrické desky a počítačového softwaru. Zjednodušeně řečeno, jde o to, že se před očima fyzioterapeuta procházíte nebo stojíte na desce, která dokáže snímat otisky a tlaky vašeho chodila a přenášet je do počítače. Základem je správné posouzení  jak se nohy chovají v klidu a v pohybu, při odrazu, při došlapu atd. Zjistíme pak snáze, kde je původ bolesti, například plosky nohy nebo nosných kloubů a jak noha funguje při specifické zátěži. Vyšetření hradí většina zdravotních pojišťoven.

Gaitscan_copy dinamica_01

DIAGNOSTIKA BĚHU A CHŮZE: Fyzioterapeut sleduje jak váš běh, tak se zaměří na jednotlivé oblasti, kde máte problém. Cílem je nácvik správného stylu běhu, odstranění bolestí a samozřejmě poradenství vhodné obuvi. Váš běh a chůzi na běžícím pásu kamerujeme a přenášíme pomocí speciálního programu do počítače. Teprve poté sami uvidíte, jaké chyby děláte a fyzioterapeut vám vysvětlí proč vás bolí nohy, kolena, ale i záda.

Analýza běhu pás