VŠE O KŘÍŽOVÝCH VAZECH

Pokračovat níže
VŠE O KŘÍŽOVÝCH VAZECH

Křížové vazy by si měl každý hýčkat jako oko v hlavě! K jejich poranění dochází nejčastěji při sportovních aktivitách. Jak poznáte, že se ozval právě křížový vaz, jak a kdy je nutná operace, jak probíhá případná artroskopie a co se bude dít při rehabilitaci? 

 

 

Datum zveřejnění:

Pravý, levý, přední, zadní? Který se rád trhá?

Přední zkřížený vaz se nejčastěji poraní při větším násilí na koleno ze zevní strany - nárazem do kolene v okamžiku, kdy je končetina zatížená (fotbal, hokej, lyže). Zadní zkřížený vaz se zase trhá při násilí při propnutém kolenním kloubu, doskočení na propnutou končetinu, protlačení kolena dozadu při zatížené končetině apod. Tato poranění mohou souviset s oslabením svalových skupin, při jiných úrazech či onemocněních. Takže odpověď na otázku, zda se lze připravit na poranění vazů v koleni, není jednoduchá. Rozhodně ale doporučujeme mít naposilované a dobře zpevněné dynamické stabilizátory. Ve zkratce řečeno - zpevněný střed těla a pevná pánev, na kterou se upínají stabilizátory kolene. Pravidelné posilování na BOSU vám udělá velkou službu.

Do hlubin kolene...

kneeanatomy-02-300x250Koleno je nejsložitějším kloubem v našem těle. Je to dáno tvarem kloubních ploch kostí ( češka, kost stehenní a holenní) a přítomností dalších struktur - menisků a vazů, které jsou nejen na zevních plochách kolene, ale i uvnitř kloubu. Tato složitá stavba je nutná k zajištění správné biomechanické souhry všech těchto struktur a umožňuje pohyb kolene hned v několika rovinách. Tedy nejen pohyb předozadní, ale i rozevírání do strana rotace kolem podélné osy. 

 

Koleno je často zatěžováno mnohonásobně vyšší vahou, než je tělesná hmotnost. Při běžné chůzi do schodů je zatížení 3,3x a při hlubokých dřepech dokonce 7,6x vyšší.

Jak poznáte, že vaz je "v háji"

koleno rtg

Při úrazu cítíme prudkou bolest, pocit prasknutí, lupnutí či "vyskočení" kolene. Někdy zůstane koleno „zablokované“ - pohyb je výrazně omezen bolestí a reflexním stažením svalů. Rozvíjí se otok, často je přítomna masivní náplň krví, někdy i krevní výron (při současném poranění kloubního pouzdra či vazů zevních).

 

 

Pozor na nekoordinované pohyby

Mnohdy se po krátkém znehybnění, šetření, bandážování a obkladech kolena mohou potíže zmírnit a při běžné zátěži nečiní potíže. Při větší zátěži, běhu, při skocích se může objevit pocit nejistoty, při oslabených svalech se může koleno při větší zátěži podlamovat.

41QQz43ohyL._AC_SY400_Toto ovšem platí jen tehdy, pokud jsou svaly v aktivním stahu, připravené na vynucený pohyb při běžné chůzi i sportu. Jsou-li uvolněny, jako např. při nečekaných, nekoordinovaných pohybech, dojde k opětovnému podvrtnutí. Pro tyto situace je vhodné  vybavit se speciální ortézou, kterou seženete u nás v ORP Centru. Někteří pacienti však i přes to vnímají nejistotu v kolenním kloubu, stěžují si na "vyskakování, či podlamování" kolene a mívají pozátěžové otoky.

Kolektivní a zejména míčové sporty jsou pro většinu pacientů s poraněným zkříženým vazem problémem. Navíc u nich hrozí vysoké nebezpečí, že si v souvislosti s častým podvrtnutím kolene poraní v blízké době i ostatní struktury měkkého kolene, jakými jsou například menisky a ostatní vazy. Pro tyto pacienty je vhodnější podstoupit operační rekonstrukci vazu.

Operace s pomocí kamery

Koleno motodlaha

Při plastikách zkřížených vazů se využívá tzv. artroskopie, což je méně invazivní endoskopická metoda. Ortoped většinou ze dvou malých řezů zavede do kolena videokameru a na obrazovce prohlédne kloubní dutinu. Druhým otvorem zavede nástroj (vyšetřovací sondu, kleštičky, nůžky, frézky a pod.) a zbytky roztrženého vazu z kloubní dutiny odstraní. Přitom lze vyloučit nebo ošetřit poranění dalších struktur kolenního kloubu.

 

Pouze lékař ortoped může pacienta indikovat k operačnímu zákroku. Je tedy nejdříve potřeba objednat se v ORP Centru na konzultaci s hlavním ortopedem, MUDR. Františkem Pickem. Operační výkon proběhne buď v Krajské nemocnici Kladno a nebo v rámci jednodenní chirurgie v Canadian Medical. Ještě před operačním výkonem naplánujeme s pacientem celý PLÁN FYZIOTERAPIE v ORP Centru tak, aby mohl začít cvičit přesně podle předem stanoveného plánu.

 

Rehabilitace: duet fyzioterapeuta a moderních léčebných přístrojů

Cvičení2Je potřeba počítat s tím, že rehabilitace bude trvat cca 12 týdnů a k plné sportovní zátěži se budete moci vrátit nejdříve od 9. měsíce po operaci. První dva týdny po operaci budete spíše chladit a učit se chůzi o berlích. Rozsah pohybu by neměl být více než 90 stupňů.  Od druhého týdne začínáte důsledně pracovat s fyzioterapeutem. Postupně odkládáte berle i ortézu a učíte se správně chodit v plné zátěži. Samozřejmě aktivujete svaly, které v důsledku operace ochably. Rozsah pohybu se zvětšuje na 120 stupňů a koleno byste měli už plně propnout. Fyzioterapeut používá manuální techniky, ale i přístrojovou léčbu, která je při hojení a další léčbě nesmírně účinná. V ORP Centru máme nejmodernější vysokovýkonnostní lasery (MLS, HILT), ale také Kryoterapii či Tecar. Pacient využívá naši tělocvičnu vybavenou nestabilními plošinami, ale také rotopedem, stepperem, motodlahou. Na domácí cvičení zapůjčíme Camoped.

Vždy o krok napřed...

V ORP Centru jsme přesvědčeni, že včasná fyzioterapie je základem úspěšné léčby a brzkého návratu do plné sportovní zátěže. Proto velmi doporučujeme našim pacientům, aby si termíny na fyzioterapii rezervovali ještě před operací, aby vše probíhalo podle plánu a mířilo k úspěšnému cíli.

KONTAKT PRO OBJEDNÁNÍ

Operatér, ortoped, sportovní traumatolog MUDR. František PICEK