JAK NA TEJPOVÁNÍ

Pokračovat níže
JAK NA TEJPOVÁNÍ

Tejpy, tejpování, kineziotejping, barevné lepící pásky na těle. Pojmy, které dnes už nikoho nepřekvapí. Naučili jsme se je používat nejen pro sporty, ale i pro lepší komfort v běžném životě. Uleví ale opravdu od bolesti? Podle čeho se vybírá barva?  Vybrali jsme 8 nejzajímavějších otázek a položili je fyzioterapeutovi Mgr. Martinu Durychovi:

Datum zveřejnění:

K čemu oblepování částí těla páskami, neboli tejpy slouží?  U jakých diagnóz se používá a jaké má výhody?

MD: Obecně tejpovací pásky slouží ke stabilizaci a korekci jakéhokoliv kloubu končetin nebo k inhibici a facilitaci svalů. Záleží na druhu tejpovací pásky. V případě kineziotejpu můžeme ovlivnit i otoky na končetinách podpořením lymfatického systému. V ORP Centru nejčastěji využíváme tejpování u jakékoliv diagnózy spojené s pohybovým aparátem, nejčastěji u entezopatií, bolestí v oblasti šíje způsobené přetíženým svalstvem, bolestí zad, u vbočených palců, ke stabilizaci kolenních, ramenních a loketních kloubů, snížení otoků atd. 

Jaký je rozdíl mezi klasickým tejpingem a kinesiotejpingem?    

tejpy 1MD: Na klasický tejping se používá bílá pevná páska, která slouží většinou jen pro stabilizaci nebo korekci kloubu. Může být aplikována jako prevence výronů nebo ke zpevnění kloubů po úrazu. Protože tato páska nijak nepruží, jedná se spíše o pasivní podporu. Využívají ji hlavně sportovci, pro které je tato varianta  pohodlnější něž ortéza.      Kineziotejpingem se rozumí tejpování pružnou páskou, která dokáže snížit popřípadě zvýšit napětí svalu. Tento materiál podobný látce  se lépe přizpůsobí kůži a slouží jako aktivní pomocník při práci svalu. Můžeme ho také využít ke stabilizaci kloubu, ale kvůli své pružnosti ho nedokáže tolik zpevnit, jako klasický tejp.

Co přesně tyto pásky na těle udělají a jak pacientovi pomohou?

tejpy3MD: Pokud se bavíme o barevných páskách, jde vždy i kineziotejp. Tato pružná páska má už od výroby dané napnutí 15% své délky. V praxi to funguje tak, že když nás bolí horní část trapézu, začnu tejpovat od jeho úponu, což je na rameni a jen jako náplast nalepím po celé délce svalu až do oblasti druhého krčního obratle. Napětí tejpu způsobuje, že se reflexně přes kůži začne sval utlumovat a lehce jej stáhneme k rameni. Pokud bychom tejp nalepili v opačném směru, táhli bychom sval ke krku a tím bychom ho spíše povzbuzovali.

Jak dlouho se tejpování nosí? Vydrží i sprchování? 

MD: Pokud máme nalepený kineziotejp, nosí se zpravidla 3-5 dnů, záleží na tom, jak moc jsme ho při aplikaci natáhli. Pokud jsme stabilizovali rameno, které jsme tejpem dost utáhli, po třech dnech se obvykle páska vytahá a ztrácí funkčnost. Pokud budeme inhibovat bolestivé trapézy, účinek bývá až 5 dnů.  Kineziotejp vydrží i sprchování, pokud zvolíme kvalitní tejpovací pásku.

Je tejpování metoda hrazená ze zdravotního pojištění a kdo ho může provádět?

tejpy4MD: Tejpování není hrazené zdravotní pojišťovnou. Tejp může aplikovat kdokoliv, kdo má aspoň základní znalosti anatomie svalů a kloubů a prošel kurzem klasického tejpování nebo kineziotejpingu. Já ale doporučujui nechat si tejp nalepit fyzioterapeutem, které nejenže zná perfektně anatomii, ale dokáže posoudit vhodnost aplikace a také závažnost obtíží.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s tejpováním, u jakých pacientů ho nejčastěji používáte?

MD: Mé zkušenosti jsou vesměs pozitivní.  Velké procento klientů pociťuje, že postižené místo je tejpem podpořené, stabilní a nastává úleva od bolesti. Občas se stane, že po aplikaci žádná změna nenastane, ale to je jen výjimečně. Nikdy se mi však nestalo, aby se obtíže zhoršily. Nejčastěji tejpuju, kolena, achillovky a přetížené svaly v oblasti šíje. 

Lze tejpování využít v rámci samoléčby?

MD: Ano, pokud víme, co mi problém způsobuje a známe princip lepení, pak můžeme si pomoct sami. Na internetu se dá najít plno návodu na lepení tejpů. Ovšem není to věc, která vás problému zbaví, je to jen doplňující terapie, která vám v léčbě pomůže. Jen tejpování člověka neuzdraví. Je vždy nutné podívat se na obtíže komplexně a snažit se léčit také preventivním posilováním a cílenou rehabilitací.

Jak vybrat tu správnou tejpovací pásku a patří do některé domácí lékárničky?

tejpy2MD: Pokud někdo trpí chronickými bolestmi v nějaké oblasti nebo je náchylnější k výronům kloubů, může si pravidelným tejpováním dané oblasti chránit hlavně při sportu a při větší fyzické zátěži. Je ale vždy lepší poradit se o správném výběru pásky s odborníkem, který i dokáže poradit, jak pásku správně používat.