
Víte, jak by měl vypadat jídelníček dítěte, které chodí několikrát týdně na trénink? Jak má vypadat snídaně před zápasem? Měl by se vůbec lišit jídelníček malého sportovce od normálního jídelníčku? Více v odpovědích nutriční terapeutky Mgr. Venduly Navrátilové.
Období růstu a puberty u dětí je mimořádné náročné jak na kvantitu, tak na kvalitu potravin v jídelníčku. Pokud ale máte dítě či juniora, které několikrát týdně vyráží na trénink a o víkendu si ještě střihne zápas, pak toto pravidlo platí dvojnásob. Pokud si nejste jistí, jak by měl vyvážený a kvalitní jídelníček sportujícího dítěte vypadat, objednejte se na konzultaci k nutriční terapeutce Mgr. Bc. Vendule Navrátilové, která se sportovní výživě nejen dětí řadu let věnuje a níže odpovídá na nejčastější dotazy rodičů:
Je potřeba věnovat stravování sportujícího dítě větší pozornost. Proč?
VN: Ano, je. U sportujících dětí je potřeba zajistit nejen energetické nároky na růst a vývoj, ale také dostatek energie právě na pohybovou aktivitu. Neřešíme zde ovšem pouze množství jídla, ale je důležité dbát také na jeho vyvážené složení tak, aby byl zajištěn dostatečný příjem makronutrientů (bílkoviny, sacharidy, tuky) i mikronutrientů (vitaminy, minerály).
Jak by měl vypadat ideální jídelníček sportujícího dítěte?
VN: Ideální jídelníček by měl být v první řadě vyvážený a měl by zajistit dítěti dostatečný příjem jak energie, tak i všech živin. Velký důraz zde klademe na dostatečný příjem kvalitních bílkovin, které jsou důležité pro správný růst a vývoj organismu, jeho regeneraci, svalovou hmotu, ale i pro správnou funkci imunitního systému.
Co by měl např. jíst např fotbalista nebo tenista těsně před zápasem a po zápase?
Před zápasem je cílem jídelníčku nejen zajištění dostatku energie pro sportovní výkon, ale také to, abychom zabránili nevolnostem během zápasu. Obecně by jídlo před sportovním výkonem mělo být lehce stravitelné - upřednostňujeme zde tedy potraviny založené spíše na sacharidech a nízkým obsahem tuku, ale i vlákniny. Po zápase je zase důležité rychlé doplnění glykogenových zásob, což zlepší regeneraci organismu. Zde tedy upřednostníme jídla, které budou založené na sacharidech - i těch jednoduchých - cukrech, doplněných o bílkovinu.
Co poradíte dětem, které sice hodně sportují, ale v období před pubertou jsou tzv. „oplácanější?
VN: Zde je potřeba odlišit, zdali je dítě opravdu jen "oplácanější" či už se jedná o obezitu. U "oplácanějších" sportujících dětí, zvláště u těch, u kterých ještě neproběhl růstový skok, určitě žádné redukční režimy zavádět nebudeme. Je zde však důležité pohlídat, aby byl jídelníček založený na kvalitních potravinách a ne například na velkém množství různých cukrovinek.
POKUD CHCETE VĚDĚT, JAK MÁ VYPADAT JÍDELNÍČEK PRO VAŠEHO MALÉHO SPORTOVCE:
Kontaktujte naši koordinátorku na telefonu: 720 955 019 nebo využijte objednávací formulář na našich webových stránkách. Zašleme vám tabulku, do které si vaše dítě bude po celý týden vyplňovat jak stravu, tak pohybovou aktivitu. Poté proběhne konzultace s terapeutkou. Nabízíme jak jednorázové konzultace, tak 3měsíční sledovací program.
Cena za konzultaci: 690 Kč