
Sport podporujeme! Přesto mějte na paměti, že nejen zdravé nohy, ale také dobře fungující srdce je na prvním místě! Poslední průzkum IKEMU odhalil poškození srdce u 70% běžců pražského maratonu. Proto by každý sportovec, ať už profesionální, nebo amatérský, měl pravidelně podstoupit preventivní vyšetření srdce v podobě natočení EKG a echokardiografie.
Námaha, psychický stres, přetrénovanovat, genetické, anatomické i fyziologické faktory - to všechno bohužel může významně zvýšit riziko náhlé smrti u sportovců. Aktivní sportovec je podstatně více ohrožen než nesportovec, mladý sportovec během zátěže má riziko 2,5krát větší než zdravý člověk, muži jsou v tomto ohledu rizikovější než ženy, protože většinou mají větší fyzickou aktivitu.
Mezi genetické faktory patří například dědičné poruchy srdečního rytmu a struktury srdce. Anatomické faktory mohou zahrnovat vrozené srdeční vady, zatímco fyziologické faktory mohou zahrnovat zvýšenou svalovou hmotu, zvýšený krevní objem a zvýšenou srdeční frekvenci, které jsou běžné u sportovců. Environmentální faktory, jako je vysoká nadmořská výška a extrémní teploty, mohou také přispět k riziku.
Mezi další faktory patří například věk, pohlaví, typ sportu, intenzita tréninku a předchozí zdravotní problémy, jako je například infekční mononukleóza. Jak poznat, že právě vy jste v ohrožení?
Nejjednodušší cestou je navštívit ordinaci kardiologie a nechat si srdce vyšetřit ultrazvukem, natočit EKG a echokardiografii a podstoupit zátěžové testy. Jde o nejlepší způsob, jak identifikovat rizikové faktory a předcházet náhlým kardiálním smrtím u sportovců.
Mějte na paměti, že sport sám o sobě není příčinou, ale spouštěčem akutního zvratu skrytého onemocnění srdce. Ať jste profesionální nebo rekreační sportovec, nepodceňujte vaše srdce a nečekejte, až se objeví první příznaky a věnujte hodinu svého času návštěvě kardiologa.
CHCI SE OBJEDNAT NA KARDIOLOGII