
Chystáte se s miminkem poprvé na ultrazvuk kyčlí? Sestavili jsme pro vás několik základních otázek, díky kterým už budete vědět, kdy vyrazit na první vyšetření, jak vyšetření probíhá, co je to abdukční balení miminek, co všechno si s sebou vzít a jaké cviky s miminkem provádět.
Odpovídají odborníci ORP Centra na ultrazvukovou diagnostiku MUDr. František PICEK, MUDr. Jaroslav OUŘEDNÍK, MUDr. Jiří ŠÁMAL a MUDr. Robert LEVÝ
Kdy by měla maminka vyrazit na první vyšetření kyčlí svého miminka?
Ideální doba je nejpozději do 3 týdnů věku. Druhá etapa potom následuje v 6 – 9 týdnu a třetí etapa ve 12 – 16 týdnu věku dítěte. Pokud jde maminka s dítětem na vyšetření až ve třech měsících, jak jim bohužel někteří lékaři stále doporučují, je to pozdě!
Maminkám je doporučováno tzv. abdukční balení, tedy ještě jedna látková plena navíc. Je to opravdu tak nutné?
Klinická zkušenost z praxe je taková, že když se přes jakoukoli papírovou plenu mezi kolínka vloží na třetiny složená látková, tak kyčle zrají lépe a rychleji. Osifikační jadérko by mělo dozrát do šestého měsíce věku dítěte. Abdukční balení mírně roztáhne nožičky a drží kyčle ve správném postavení. Díky tomu jsou jadérka většinou vidět už na třetí kontrole, tedy ve 3. měsíci.
Co se stane, když se péče zanedbá?
Pokud se skutečně kyčel nevyvíjí dobře, může si člověk s sebou následky nést až do dospělosti. Například se vyvinou jen mělké jamky kyčelní a obtíže se mohou vyskytnout už v období růstu dítěte.
Pro mnoho rodičů jsou ale pojmy Frejkova peřinka či Pavlíkovy třmínky černou můrou.
Je jasné, že všichni rodiče si přejí, aby jejich děti byly zdravé a jejich růst normální. Já osobně nejsem zastáncem agresivní rychlé léčby, pokud to není nezbytně nutné. Jsem přesvědčen, že včasným vyšetřením kyčlí, tedy ve 3. týdnu života lze opravdu předejít většině pozdějších komplikací.
Co vše se provádí při vyšetření kojeneckých kyčlí?
Ta první kontrola je maličko obšírnější, protože se logicky ptáme na rodinnou anamnézu z hlediska obtíží s kyčlemi. Poté se miminko vyšetří klinicky speciálními hmaty, kterými zjišťujeme hybnost a symetrii kyčelních kloubů a kožních řas. Mimo to provádíme i základní kontrolu ostatních kloubů, jako například kolínek a nožiček. Pak následuje vyšetření ultrazvukem. Podobně se postupuje i při druhém a třetím vyšetření.
Doporučujete maminkám nějaká cvičení s miminky?
Pokud se najde nějaká asymetrie nebo je nějak omezena hybnost kyčlí, pak určitě. Nejčastěji se cvičí tak, že se nožky pokrčí v kolínkách a ta se zvednou k bříšku. Potom kolínka dáme jakoby krouživým pohybem od sebe. Je to podobný pohyb, který děláme rukama, když plaveme prsa.
Miminka ale v prvních měsících života spí z preventivních důvodů na boku. Co tato poloha znamená pro jejich kyčle?
Není to problém v tu chvíli, pokud se dítěti dá zmiňovaná látková plena navíc. Je třeba samozřejmě dát přeloženou plenu mezi kolínka a nikoli obalit dítě do vrstev i na zádech a na bříšku.
VROZENÁ DYSPLAZIE KYČLÍ
Je to onemocnění vrozené a vyskytuje se u zhruba 5 % české populace. Často vzniká působením genetických faktorů. Jedná se o poruchu vývoje kyčelní jamky nebo poruchu vývoje hlavice kosti stehenní a její špatné centrace do kloubní jamky, dále kloubní hypermobilitu (nepřiměřeně zvýšený rozsah pohybu) anebo kombinaci všech zmíněných.
Dívky jsou touto vadou postiženy častěji než chlapci. Díky vyšetřování všech novorozenců lze toto onemocnění odhalit včas a ihned zahájit léčbu. Včas zjištěná a léčená dysplazie kyčlí se obvykle upraví během prvního roku dítěte. Neléčená nebo nedostatečně léčená však způsobuje zvýšené opotřebení kloubu, takže již kolem 20. roku života může být kloub nenávratně poškozen.
JAK SE OBJEDNAT DO ORP CENTRA NA UTZ KYČLÍ:
-
UTZ V ORP JULISKA: 777 917 739 (volejte úterý, středa dopol.) Ordinační doba: ÚT: 13:00 – 15:00
-
UTZ V ORP MARJÁNKA: 777 917 739 (volejte úterý, středa dopol.) Ordinační doba: PÁ: 8:00 – 10:00
-
UTZ V ORP STATENICE: 773 217 737 Ordinační doba: ČT: 13:00 – 18:00