KDY JE ČAS NA VYŠETŘENÍ SRDCE?

Pokračovat níže
KDY JE ČAS NA VYŠETŘENÍ SRDCE?

Kardiovaskulární choroby stojí za polovinou všech úmrtí v Evropě a v ČR jsou právě tato onemocnění nejčastější příčinou smrti. Jak jim předejít? Jedině zdravým životním stylem a včasnou návštěvou kardiologického lékaře. Zadýcháváte se? Máte často oteklé kotníky? Jste unavení? Přibýváte na váze? To všechno mohou být varující signály, které by vás měly nasměrovat k lékaři.

Datum zveřejnění:

Připravili jsme pro vás několik nejčastějších dotazů, které mají naši pacienti na kardiology ORP Centra, MUDR. Šimona Macháčka a MUDR. Davida Šolce:

KDO BY MĚL NAVŠTÍVIT KARDIOLOGA?

srdce 1Určitě všichni výše jmenovaní, ale rozhodně se preventivní prohlídka hodí všechny, kteří kouří, mají kardiovaskulární onemocnění v rodině, jsou obézní nebo mají cukrovku. Velmi doporučujeme návštěvu kardiologa sportovcům, kteří například běhají maratony nebo maji jinak intenzívní zátěž. Bezpochyby je vhodné, aby byli kardiologem vyšetřeni pacienti s vysokým krevním tlakem, pacienti s pocity bušení na hrudi a samozřejmě pacienti s bolestmi na hrudi. Správný moment je rovněž ve chvíli, kdy se objeví nějaké závažné obtíže. Takový správný moment není vhodné zlehčovat, odkládat řadu dní a pak třeba překvapit v sobotu v noci lékaře na pohotovosti týden starým infarktem.

EXISTUJE NĚJAKÁ OBECNÁ RADA, JAK SI MÁ ČLOVĚK "UDRŽET ZDRAVÉ SRDCE"?

Obecná rada je jednoduchá - žít zdravě a vyváženě. Pod tím pojmem se skrývá celý komplex pravidel, který však vnímáme všichni podobně. Základem je nekouřit, sportovat pro radost, zdravě jíst, dostatečně spát a pokud je to alespoň trochu možné, vyhýbat se zbytečnému stresu.

MŮŽE LAIK POZNAT ROZDÍL MEZI SRDEČNÍM SELHÁNÍM A VYČERPÁNÍM?

srdce 2Srdeční selhání se často projevuje sníženou tolerancí zátěže a nástupem fyzického vyčerpání i po nepřiměřeně nízké námaze. U některých pacientů je právě vyčerpání po minimální zátěži jediným projevem srdečního selhání, u řady dalších se pak přidružují další symptomy, jako například oteklé nohy nebo záchvaty noční dušnosti.

 

PROČ BY VLASTNĚ MĚLI PODSTOUPIT VYŠETŘENÍ KARDIOLOGEM BĚŽCI MARATONU?

Atmosféra závodu nás dovede donutit sáhnout si se silami na dno a to může demaskovat skrytá srdeční onemocnění. Naštěstí takových lidí není příliš mnoho, přesto to však může mít katastrofické dopady. Kardiologem a nebo sportovním lékařem by měl být vyšetřen každý člověk, který s intenzivnějším sportem začíná až po třicítce a nevěnuje se mu od mládí a nebo který má podezření na nějaké onemocnění srdce nebo oběhového systému.

JAK PROBÍHÁ PREVENTIVNÍ VYŠETŘENÍ NA KARDIOLOGII V ORP CENTRU?

srdce 3

Základem je rozhovor s pacientem a pátrání po případných projevech srdečního onemocnění, kterým často pacient ani nemusí věnovat pozornost. Neodmyslitelné je také změření tlaku, natočení EKG a ultrazvukové vyšetření srdce, kterým se mohou objevit skryté vady.

 

 

V ORP CENTRU MÁME MOŽNOST PROVÉST TAKÉ ZÁTĚŽOVÉ TESTY. LZE TAKÉ DÍKY NIM POZNAT ONEMOCNĚNÍ SRDCE?

Zátěžovky 2Zátěžové testy měly v minulosti zásadní roli ve vyšetřování pacientů s podezřením na ischemickou chorobu srdeční. Nové doporučené postupy však zohledňují snadnou dostupnost přesnějších metod, které mohou onemocnění srdce odhalit (CT koronarografie, selektivní koronarografie či nukleární vyšetření). Svou nezastupitelnou úlohu však zátěžová ergometrie stále má v odhadování tolerance zátěže a je vhodná i pri nastavení tréninkových plánů.

Kam dál?