JAK MŮŽE PSYCHIKA POKAZIT LÉČBU

Pokračovat níže
JAK MŮŽE PSYCHIKA POKAZIT LÉČBU

Je to právě naše hlava, která velmi často (vlastně téměř pořád) hraje hlavní roli v životě. Právě ona mnohdy rozhodne o tom, zda vás rozbolí v zádech, jak bude probíhat pooperační rehabilitace anebo se třeba bolest ramene vleče neskutečné měsíce či dokonce roky. Můžeme ji přelstít?

Datum zveřejnění:

Slovo psychosomatika patří do každodenního slovníku všech zkušených fyzioterapeutů. Není divu, vždyť psyché znamená duševno a soma je tělo. Prostě tato slova k sobě neodmyslitelně patří a tělo a duše se vzájemně ovlivňují, ať tomu věříte nebo ne.

depka hlava

Jedním z nejčastějších a nejzajímavějších důkazů toho, jak hlava ovlivňuje tělo jsou úrazy při lyžování: jste zkušený lyžař, soustředíte se při sjezdu z kopce, užíváte si pohyb, každý sval pracuje. Blíží se nástupiště lanovky, automaticky vypínáte, jedete už po rovině, svaly povolují. A v ten okamžik najedete do hroudy sněhu nebo se něčeho leknete nebo do vás někdo narazí. Přesně takto dochází k nepříjemným úrazům kolene.

Mnoho fyzioterapeutů i lékařů zná ten stejný scénář: pacient má obtíže, podstoupí řadu diagnostik, mnoho způsobů léčby, začne brát léky na bolest, ale posun k lepšímu se nekoná. Takovým pacientům nakonec doporučíme návštěvu psychoterapeuta. Za obtížemi se totiž skrývá stres, přepracování, problémy v rodině a hlava velí.

JAKÉ JE ŘEŠENÍ?

Pohybový aparát opravdu nebude fungovat dobře, když hlava bude trucovat. Je tedy jasné, že nejprve je potřeba udělat maximum pro to, abyste začali hledat cestu ze stresu. Řešením je opravdu probrat situaci s kamarádem, s psychoterapeutem, začít chodit do přírody, běhat či jinak sportovat. Pokud vám bolest nedovolí hýbat se, alespoň se jděte projít, nadýchat se čerstvého vzduchu a přemýšlet o sobě.

happy people

JAK SE NA VÁS DÍVÁ ODBORNÍK?

Lékař, fyzioterapeut něco psychoterapeut by měl vznik nemocí, úrazů i dalších změn v životě člověka vidět jednak v genetických nebo prenatálních vlivech, psychologicky i sociálně (např. rodinné prostředí), materiálně (ekonomicky nezabezpečená rodina, nezaměstnaní rodiče, obava o práci apod.) a rovněž ekologicky (pracovní podmínky, město, vesnice, hluk…). Prostředí, ve kterém se pohybujeme, nás tedy do jisté míry ovlivňuje. To, jak dané prostředí vnímáme emočně, se může projevit na tělesné úrovni, a naopak.

Breussova masáž

Příklady nejčastějších projevů psychosomatických onemocnění:

  • Muskuloskeletální projevy: bolesti svalů a kloubů, napětí, ztuhlost, pocit brnění nebo necitlivosti v oblasti rukou, nohou nebo obličeje, bolesti zad; tyto bolesti se často stěhují
  • Kardiopulmonální projevy: dušnost bez námahy, bolesti na hrudi, bušení srdce, sucho v ústech, teplé nebo studené pocení, hyperventilace
  • Gastrointestinální projevy: nevolnost, záchvaty přejídání, poruchy příjmu potravy, škroukání, bolesti břicha, zácpa/průjem, pálení žáhy, škytání, říhání, pálení jazyka
  • Jiné projevy: nesoustředěnost, poruchy paměti, spánku, někdy poruchy vidění, kožní projevy, zvukové fenomény v uších, sexuální dysfunkce, svědění, slabost, únava, bolesti hlavy, závratě, mdloby atd.