JAK FUNGUJE RÁZOVÁ VLNA

Pokračovat níže
JAK FUNGUJE RÁZOVÁ VLNA

Chystáte se na rehabilitaci a její součástí bude aplikace rázové vlny? Sestavili jsme pro vás nejčastější otázky, které zajímají naše pacienty. Zajímá vás, co jak rázová vlna funguje? Zda aplikace bolí? Kdy se používat nesmí a jak pomáhá například při léčbě patní ostruhy?

 

 

Datum zveřejnění:

Co je to rázová vlna? 

Rázová vlna patří k léčebným metodám, která v ORP Centru používáme už řadu a máme s tímto typem přístrojové terapie velmi dobré výsledky. Jde o neinvazivní metodu, která může pomoci pacientům s bolestmi bloubů, páteře a patních ostruh. 

Jak rázová vlna funguje? 

RV 1 webV podstatě si můžete představit hodně silnou masáž svalů, při které dojde k úplnému prokrvení postižených míst. Chcete-li si celý proces představit z fyzikální stránky, pak jde o akustickou vlnu přeměněnou na mechanickou energii. Tato energie pronikne do nemocné tkáně, kterou prokrví a začne hojivý proces.  Rázy vyvolají v místě aplikace vlnu, která se šíří radiálně okolními tkáněmi do hloubky asi 3,5 – 6 cm.  Hlavním účinkem rázové vlny je snížení napětí tkáně (zmenšení úponových bolestí, snížení svalového napětí), zvýšení místního prokrvení a tím zvýšení metabolismu v místě aplikace. U jizevnatých procesů dochází k aktivaci fibroblastů, ke zvýšení produkce kolagenu a u kalcifikovaných procesů dochází k rozpouštění vápníku ve šlachách.

Bolí aplikace rázovou vlnou?

rvLéčby rázovou vlnou se bát nemusíte, ale rozhodně jednotlivé rázy pociťujete. Někteří pacienti to popisují jako "naklepávání řízků", jiní jako píchání drobnými jehličkami. V ORP Centru vždy fyzioterapeut pacientům vysvětlí, co je čeká a před aplikací si rázy mohou zkusit na jiném nebolestivém místě. Vždy respektujeme individuální pocity a aplikujeme takovou intenzitu, která je pro pacienta únosná. Během prvního ošetření je většinou intenzita rázové vlny nižší. 

Kdy rázová vlna pomáhá?

Nejčastější indikované stavy:

  • Ramenní kloub ( impingement syndrom, kalcifikace, burzitidy,..)
  • Loketní kloub (tenisový, oštěpařský, golfový loket )
  • Kyčelní kloub (zánět a podráždění tíhového váčku kyčelního kloubu, zánět šlachy upínající se na kost stehenní v oblasti kyčle)
  • Třísla (bolesti třísel)
  • Kolenní kloub (skokanské koleno, poškození šlach čéšky)
  • Oblast holeně (syndrom tibiální hrany)
  • Achillova šlacha (bolest, zánět )
  • Pata (akutní a chronická bolest paty včetně ostruhy patní kosti)
  • Chodidlo (zánětlivé onemocnění šlach v chodidle)
  • Poranění svalů a šlach (natržení, natažení) v subakutním stadiu, tj. 1 až 3 týdny od úrazu


Jak často chodit na aplikace rázovou vlnou?

Picek s nohouU nás v ORP Centru musí léčbu vždy indikovat rehabilitační lékař nebo ortoped.  Samotnou aplikaci provádí fyzioterapeut, který aplikaci rázovou vlnou kombinuje ještě navíc s tradičními fyzoterapeutickými postupy. Dle obtíží doporučujeme 5 až 6 aplikací. Mezi jednotlivými návštěvami dodržujeme 6 denní rozstup.  Po aplikaci by měl být dodržován 2 denní klidový režim s cílem co nejmenšího zatěžování ošetřovaného místa. 

 

Kdo by na aplikaci chodit neměl?

Aplikace je kontraindikovaná u pacientů s nádorovým onemocněním, u pacientů s poruchami krvetvorby, při užívání léků na ředění krve, při zánětu či hnisavého ložiska v místě aplikace, při poruše kožní citlivosti,  léčbě kortikoidy v období 6 týdnů před první léčbou rázovou vlnou, během těhotenství a u dětí v období růstu.

Jak se objednat?

RV pataPrvní cesta určitě povede na konzultaci k rehabilitačnímu lékaři či k ortopedovi. Po vyšetření a stanovení diagnózy sestaví plán optimální rehabilitační péče, ve které vhodně kombinuje tradiční fyzioterapeutické postupy a použití přístroje (v tomto případě rázové vlny). Pokud z jakéhokoli důvodu pacientovi daná přístrojová léčba nevyhovuje, pak na základě konzultace lékař může rázovou vlnu nahradit jiným vhodným přístrojem.