POZNÁME, KDYŽ NOSÍTE FORMTHOTICS

Pokračovat níže
POZNÁME, KDYŽ NOSÍTE FORMTHOTICS

Jsou dynamické, pružné, zlepšují sportovní výkon a zbavují bolestí. Takové jsou vložky do obuvi FORMHTOTICS. V ORP Centru proto s nimi pracujeme  více než 25 let.  Stélky Formthotics doporučujeme pacientům po operacích, při ortopedických vadách, při bolestech a v neposlední řadě jako nutnou součást sportovních aktivit. Jejich největší předností je však možnost opakované individuální doúpravy, kterou fyzioterapeut provádí s odstupem, dle vývoje obtíží a zátěže nohy. 

Datum zveřejnění:

JAK PROBÍHÁ PRVNÍ NÁVŠTĚVA A VÝBĚR STÉLEK?

Na základě doporučení lékařů i naší klinické a přístrojové diagnostiky, naplánujeme pacientům termín s fyzioterapeutem. Konkrétní výběr, poradenství i doúprava stélek Formthotics je v ORP Centru v rukou speciálně proškoleného týmu. Na první návštěvu je potřeba vzít s sebou alespoň dva páry bot. Fyzioterapeut provede vyšetření, zpravidla i s využitím diagnostických přístrojů (plantoskop, PC diagnostika stoje a došlapu) a navrhne vhodný typ stélek. Po výběru a jejich nahřátí proběhne krátká modelace a můžete s vložkami odejít.Jejich finální doúprava se provádí s časovým odstupem cca jeden měsíc na základě posouzení deformace stélky (hodnotí se symetrie a míra zatížení jednotlivých částí plosky) a s využitím závěrů přístrojových vyšetření. Výhodou systému Formthotics je oproti standardním vložkám i to, že se mohou doupravovat opakovaně s ohledem na vývoj léčených obtíží.

JEKÉ JSOU VÝHODY FORMTHOTICS

 • Chrání nosné klouby (kotníky, kolena a kyčle) 
 • Svou pružností tlumí otřesy, šetří úpony svalů a zlepšují činnost žilně-svalové pumpy
 • Pomáhají v řešení obtíží s kladívkovými prsty, s vbočenými palci (halluxy), s plochonožím podélným i příčným, s patními ostruhami
 • Pomáhají řešit potíže s menisky a kolenními vazy, nestejnou délku končetin, tlumí otřesy, zabraňují nevhodnému vychylování nohy v obuvi
 • Zlepšují sportovní výkony (odlehčují úpony, zlepšují prokrvení svalů) 
 • Oddalují únavu dolních končetin a nepohodlí nohou
 • Slouží jako izolant proti teplu a chladu
 • Zlepšují chůzi, stoj a běh včetně rychlých startů a náhlých brždění (squash, tenis)
 • Ulehčují odraz i dopad (atletika, volejbal, basketbal)
 • Jsou hygienické, snadno se čistí, (stačí mýdlo, voda a vysušení ručníkem – poté se okamžitě vrátí do bot), snižují potivost nohou

NEJČASTĚJÍ OTÁZKY

 • POTŘEBUJI PRÁVĚ FORMTHOTICS?
  Důvodů odpovědět ANO je několik. Preventivní: většina povrchů, po kterých chodíme, jsou velmi tvrdé. Na těchto površích sportujeme, chodíme do práce i doma. Formthotics fungují jako prevence přetěžování kloubů, včetně rozvoje artrózy.  Někteří z nás mají navíc genetické dispozice k tzv. křečovým žilám. Formthotics podporují žilní návrat a prokrvení končetin
  Terapeutický: vložky korigují postavení kotníků, korigují také sníženou příčnou a podélnou klenbu, korigují odval nohy při chůzi i postavení nohy při odrazu a došlapu.
 • JE ROZDÍL MEZI DRAŽŠÍMI FORMTHOTICS A LEVNÝMI STÉLKAMI HRAZENÝMI ZP?
  Stélky Formthotics jsou na rozdíl od jiných vložek velmi komfortní k nošení, jsou dynamické, tlumí nárazy, podporují a korigují odraz do dalšího kroku a mají oporu paty. Jejich největší předností je však možnost opakované individuální doúpravy, kterou fyzioterapeut provádí s odstupem, dle vývoje obtíží a zátěže nohy. Ze zkušeností víme, že mnohé stélky jsou vyráběny navzdory individuálním vyšetřením sériově, jsou nepohodlné a neřeší obtíže tak dokonale.
 • MOHU JEDNY STÉLKY POUŽÍT PRO VÍCE BOT?
  Jistě, stélky lze pohodlně přendat z boty do boty. Je třeba ovšem myslet na to, že druhů Formthotics je více. Pokud tedy přesunete tzv. společenský typ stélek do běžecké obuvi, nebudou plnit svou funkci. V tomto případě doporučujeme dva odlišné typové páry.  
 • VEJDOU SE MI FORMTHOTICS DO BOT?
  Je třeba vše vyzkoušet. Proto naše klienty objednáváme k fyzioterapeutovi, se kterým doporučené stélky vyzkoušíte alespoň ve dvou typech vaší vlastní obuvi.
 • JAK DLOUHO MI STÉLKY VYDRŽÍ?
  Dospělým (s optimální váhou) by měly stélky vydržet 2 roky dle toho, jak intenzívně je bude používat. Doba použitelnosti stélek Formthotics u dětí závisí na rychlosti růstu nohy. Díky svému tvaru nevyžadují využití v obuvi stejné velikosti.