POZOR NA SKRYTÁ ONEMOCNĚNÍ SRDCE

Pokračovat níže
POZOR NA SKRYTÁ ONEMOCNĚNÍ SRDCE

Sport podporujeme! Přesto mějte na paměti, že nejen zdravé nohy, ale také dobře fungující srdce je na prvním místě! Poslední průzkum  IKEMU odhalil poškození srdce u 70% běžců pražského maratonu. Proto by každý sportovec, ať už profesionální, nebo amatérský, měl pravidelně podstoupit preventivní vyšetření srdce v podobě natočení EKG a echokardiografie. 

Datum zveřejnění:

Námaha, psychický stres, přetrénovanovat, genetické, anatomické i fyziologické faktory - to všechno bohužel může významně zvýšit riziko náhlé smrti u sportovců. Aktivní sportovec je podstatně více ohrožen než nesportovec, mladý sportovec během zátěže má riziko 2,5krát větší než zdravý člověk, muži jsou v tomto ohledu rizikovější než ženy, protože většinou mají větší fyzickou aktivitu.

Mezi genetické faktory patří například dědičné poruchy srdečního rytmu a struktury srdce. Anatomické faktory mohou zahrnovat vrozené srdeční vady, zatímco fyziologické faktory mohou zahrnovat zvýšenou svalovou hmotu, zvýšený krevní objem a zvýšenou srdeční frekvenci, které jsou běžné u sportovců. Environmentální faktory, jako je vysoká nadmořská výška a extrémní teploty, mohou také přispět k riziku.

Mezi další faktory patří například věk, pohlaví, typ sportu, intenzita tréninku a předchozí zdravotní problémy, jako je například infekční mononukleóza. Jak poznat, že právě vy jste v ohrožení?

Nejjednodušší cestou je navštívit ordinaci kardiologie a nechat si srdce vyšetřit ultrazvukem, natočit EKG a echokardiografii a podstoupit zátěžové testy. Jde o nejlepší způsob, jak identifikovat rizikové faktory a předcházet náhlým kardiálním smrtím u sportovců. 

Mějte na paměti, že sport sám o sobě není příčinou, ale spouštěčem akutního zvratu skrytého onemocnění srdce. Ať jste profesionální nebo rekreační sportovec, nepodceňujte vaše srdce a nečekejte, až se objeví první příznaky a věnujte hodinu svého času návštěvě kardiologa.

CHCI SE OBJEDNAT NA KARDIOLOGII

kardio vyšetřeníOrdinace pro kardiologiisrdce 3zátěž 2