LÉČBA KREVNÍ PLAZMOU. KDY JE VHODNÁ A KDY NE?

Pokračovat níže
LÉČBA KREVNÍ PLAZMOU. KDY JE VHODNÁ A KDY NE?

Bolí vás klouby? Jste sportovec a máte po úrazu? Jste po operaci a chcete uspíšit proces hojení a bolesti? Pak by vám ACP (léčba využívající vaši vlastní krevní plazmu) mohla pomoci. Doporučení k aplikaci krevní plazmy může dát pouze odborný lékař. Sestavili jsme pro vás nejčastější dotazy, které pacienty zajímají:

 

Datum zveřejnění:

OTÁZKY, NA KTERÉ CHCETE ZNÁT ODPOVĚĎ:

Jak léčba vlastní krevní plazmou probíhá? Bolí to? Jak dlouho to trvá?
Odpověď: Proces je velmi jednoduchý, krátký a bezbolestný. Během asi 15ti minutové návštěvy ortopeda vám odeberou cca 9ml žilní krve do patentované dvojité zkumavky - stříkačky. Krev se poté zpracovává ve speciálním zařízení. Během zpracování se oddělí plazma a využitím druhého dílu stříkačky se odsaje. Získá se vzorek obsahující plazmu bohatou na krevní destičky a koncentrované růstové faktory. Právě takto získanou plazmu vám ortoped pomocí injekční jehly vpíchne do místa určení.
  
Jak vlastně mohu jako laik poznat, že jsem „zralý“ pro léčbu plazmou?
Odpověď: Sám to nepoznáte, je třeba se poradit se zkušeným ortopedem, který se touto léčbou zabývá. Léčba pomocí krevní plazmy je vhodná hlavně pro typické sportovní diagnózy, jakými je například tenisový loket, bolesti úponu Achillovy šlachy, skokanské koleno, bolesti paty. Používá se i u čerstvých či operovaných poškozeních rotátorových manžet ramenních kloubů, po náhradách zkřížených vazů kolen, těžších podvrtnutích kotníků či jiných vazivových poraněních.
 
Kolik dávek krevní plazmy je vhodné k léčbě úponových onemocnění?
Odpověď: K léčbě úponových bolestí používáme aplikaci ACP zpravidla ve dvou dávkách v týdenním intervalu.
 
Lékař mi řekl, že mám artrózu IV. stupně. Prý mám ještě zkusit krevní plazmu? Jaký bude výsledek? 
Odpověď: V tomto případě bych léčbu plazmou vůbec nedoporučil, výsledek by byl nulový. Léčba ACP dokáže perfektně zrychlit hojení, zkrátit dobu rehabilitace při akutních i chronických potížích, a to v některých případech až o 50%. Významně zvýší naději na regeneraci chrupavky ve velkých kloubech, nicméně vysoká stádia artrózy indikovaná k implantaci umělého kloubu nejsou pro tuto léčbu vhodná a není to efektivní.

Už dva roky se marně snažím bojovat s tenisovým loktem. Pomůže mi krevní plazma a pokud ano, za jakou dobu?
Odpověď: Léčba tzv. entezopatie, např. tenisový loket, golfový loket, bolestivá třísla a další jsou vhodnou indikaci k léčbě protizánětlivými a růstovými faktory metodou ACP. Tuto biologickou léčbu lze s výhodou kombinovat s jinými fyzikálními metodami k léčbě úponových bolestí, nejlépe s metodou léčby rázovou vlnou. Naše zkušenosti zatím říkají, že návrat k plné aktivitě přichází už po šesti měsících. 
 
Existují už nějaké statistiky pacientů, kterým tato léčba pomohla nebo nepomohla?
Odpověď: ORP CENTRUM začalo jako první v republice využívat plazmu v roce 2010. Ze statistiky úspěšnosti vyplývá, že návrat do kvalitního pohybu je až o 50% rychlejší právě díky léčbě krevní plazmou. Zaznamenali jsme návrat k plné sportovní výkonnosti po natažení svalů - o 30% kratší doba léčení. Při bolestech a obtížích s artrózou kolene – zlepšení o 34% (při léčbě injekcemi hyaluronátů jen 10%). V případě poranění a operací např. ramene nebo Achillovy šlachy – urychlení regenerace až o 30 - 50 %! 
  
Mohu léčbu plazmou kdykoli přerušit? Čeká mě delší služební cesta.
Odpověď: Samozřejmě lze léčbu metodou ACP přerušit, aniž by byl její účinek znehodnocen. Můžete si naplánovat jednu polovinu léčby a tu druhou dokončit např. po 2 – 3 týdenní přestávce
 

Metoda je vhodná při léčbě:

  • degenerativních poškození velkých kloubů v počátečních a středních stádiích
  • tenisového lokte
  • bolestech úponu Achillovy šlachy
  • skokanských kolen
  • bolestech paty
  • poraněných ramenních kloubů
  • těžších podvrtnutích kotníků
  • čerstvých poranění svalů
  • a dalších pooperačních potížích

ACPACPIMG_4149-2111

Speciální dvojitá stříkačka           Centrifuga pro oddělení plazmy                 ACP se aplikuje za asistence ultrazvuku