Měření metodou nepřímé kalorimetrie

Protože se zdravým pohybem jde ruku v ruce zdravý jídelníček, zařadili jsme do našich služeb měření klidového výdeje pomocí metody nepřímé kalorimetrie. Hodnoty, které z měření dostanete, jsou jedním z pomocníků, díky nimž vám můžeme pomoci pochopit principy sestavení zdravého jídelníčku.

 

Pokračovat níže

Měření, jídelníček a pohyb

Pomocí dokonalého softwaru, přístrojů a kyslíkové masce (klasická maska na nos a ústa) dokážeme změřit, jakým způsobem funguje váš metabolismus, resp. spalování živin v klidovém režimu. Celé měření probíhá nalačno, ideálně co nejdříve po probuzení (tedy ráno) a trvá přibližně 20 - 30 minut. 

Výsledky měření s vámi pak probere nutriční terapeutka v rámci konzultace. Na základě těchto výsledků, rozboru vašeho životního stylu, jídelníčku a doplňujících antropometrických měření (obvod pasu, boků …) společně s vámi navrhne úpravu jídelníčku a další potřebné metody k zajištění úspěšné redukce hmotnosti či vhodných stravovacích návyků při různých typech zátěže (sport, civilizační onemocnění …) 

A protože žádné hubnutí a nabírání svalové hmoty se neobejde bez pohybu, můžete se objednat také k některému z našich fyzioterapeutů, který vám sestaví dokonalý plán pohybu šitý přímo na míru.  

Pokud nebudete chtít využít konzultačních hodin naší nutriční terapeutky, můžete absolvovat nepřímou kalorimetrii i samostatně, základní pojmy z měření s vámi ihned po skončení probere sestřička a odnesete si protokol z měření k individuálnímu použití.  

 

K čemu potřebujete změřit klidový metabolismus?

Energetický příjem by měl být v rovnováze s výdejem. Pokud tomu tak není a příjem delší dobu převyšuje výdej, energie se pak logicky ukládá ve formě tuků a dochází k přibírání na váze. V případě, že váš výdej je vyšší než příjem (jste aktivní sportovec, jste adaptovaní na diety) nebo vám v jídelníčku chybí některá z živin, můžete se cítit unavení, může vám chybět energie nebo se vám nedaří dosáhnout požadovaných výsledků. To vše lze posoudit na základě hodnoty klidového metabolismu, která nejlépe odpovídá hodnotě tzv.bazálního metabolismu - zjednodušeně řečeno tomu, jaké množství energie spálí vaše tělo, když jenom leží a odpočívá. 

K čemu potřebujete změřit klidový metabolismus?

Pro koho je měření vhodné?

Pro všechny, kteří mají chuť něco změnit ve svém stravování nebo pohybové aktivitě. Výsledky měření jsou základem pro plán stravování nejen těch, kteří chtějí zhubnout, ale i těch, kteří naopak potřebují nabrat svalovou hmotu. Je ideální pro sportovce a je vhodné i pro děti (musí ovšem vydržet minimálně 20 minut v klidu).

Jak a kde měření klidového metabolismu probíhá?

Měření probíhá za asistence zdravotní sestry přímo v ordinaci ORP Centra (Pod Juliskou). Je nutné přijít nalačno (12 hodin před měřením nic nejíst, nepít alkohol, kávu ani nekouřit) a 24 hod před měřením neprovozovat žádnou náročnější fyzickou aktivitu. Samotné měření trvá 20 až 30 minut, spolu s přípravou počítejte, že u nás strávíte asi 45 minut. Součástí měření je také antropometrie (vážení, měření , včetně bioimpedance). S sebou si vezměte pouze něco malého k snědku, pokud jste zvyklí ráno snídat, či pokud potřebujete udržovat stabilní hladinu cukru (jste diabetici). Volné a pohodlné oblečení je s výhodou. 

ZAJÍMAVOSTI:

Každý z nás má jiný klidový metabolický výdej (REE). Co jej ovlivňuje?

Velikost těla: větší lidé mají většinou větší hodnoty REE
Složení těla: svalnatí lidé mohou mít až o 5% vyšší REE
Věk: čím vyšší věk, tím bohužel nižší hodnoty REE
Pohlaví: žena mají většinou o 5-10% nižší REE než muži
Hormony: dokáží REE zvýšit i snížit
Tělesná teplota: horečka zvyšuje REE
Alkohol, nikotin, kofein: zvyšují hodnoty REE

Doporučujeme 24 hodin před měřením jíst nízkobílkovinnou stravu (vynechat maso, mléčné výrobky, luštěniny, vejce, ořechy). 

Objednejte se

Objednejte se

Pro objednání na metodu nepřímé kalorimetrie a terapie s ní spojené (nutriční terapeutka, projekt ObeRisk), kontaktujte prosím naši recepci telefonicky, mailem nebo přes objednací formulář.