BOLEST NOHOU - MOHOU ZA NI SVALY NEBO ŽÍLY?

Pokračovat níže
BOLEST NOHOU - MOHOU ZA NI SVALY NEBO ŽÍLY?

Bolest nohou trápí 90% lidí. Nesprávně chodíme, nesprávně stojíme, málo sportujeme, nevhodně se stravujeme, kouříme. Společným jmenovatelem je pak bolest, jejíž příčinu hledá buď ortoped a nebo cévní chirurg. Jak lze poznat, že je něco v nepořádku s cévami a nikoli s pohybovým aparátem?

Datum zveřejnění:

Proč tedy kvůli cévám bolí lýtka a někdy dokonce kyčle?

Je to jednoduché. Právě proto, že nohy jsou nejvíce namáhaným prostředkem při chůzi a my lidé jsme oproti zvířatům navíc znevýhodněni chůzí vzpřímenou. Nejprve je nutné uvědomit si, že cévy tvoří žíly a tepny. Jsou stejně důležité, ale každá z nich má funkci trochu jinou a také rizika s nimi spojená jsou odlišná.

vyšetření

Na vině jsou žíly    

Mezi nejčastější obtíže pacientů patří chronická žilní nedostatečnost, kdy dochází ke zhoršení odtoku krve. Poznat ji lze poměrně lehce, protože dokáže potrápit křečemi v lýtku, když jste v klidu, spíše k večeru. Může být spojována také s otoky bérců. Lýtka mohou pacienta bolet i během chůze, ale bolest nemizí ani po zastavení. Lidem s žilní nedostatečností většinou pomůže, když si nohy zvednou a něčím podloží. Chronická žilní nedostatečnost v zásadě nebezpečnou nemocí není.


Na vině jsou tepny

Aterosklerotické onemocnění tepen je bohužel závažnější. Jde o ischemickou chorobu dolních končetin, která se projevuje plíživě. Pacienta začne bolet noha, při chůzi pociťuje bolest v lýtku. Potíže se časem stupňují – jednak se zkracuje vzdálenost, po které noha začne bolet, za druhé se bolest zhoršuje. Dochází k tomu, že se člověk musí na nějakou dobu úplně zastavit. Když si odpočine, potíže ustoupí a může jít zase o kousek dál. Typické pro toto onemocnění je, že vzdálenost, kterou je člověk schopen urazit, je stejně dlouhá, že se tedy zastavuje třeba vždy po sto padesáti metrech, je to pravidelné. Pokud problém ignoruje, vede to až k tomu, že noha je tak špatně prokrvená, že když se poraní, poranění se nezahojí. Vznikne sněť, gangréna, velká rána, která se nehojí a člověk o nohu může velmi snadno přijít.  V pokročilejší fázi ischemické choroby bolí nohy i v klidu, především v noci.

Jaká je pomoc v ORP Centru?

Jak může pacient pomoci sám sobě?

 • Přestat kouřit
 • Pravidelně se hýbat (rychlá chůze, procházky denně ideálně hodinu, cviky, rehabilitace)
 • Zdravě jíst
 • Užívat léky na snížení krevního tlaku a snížení cholesterolu a cukru v krvi 
   
  Bohužel většina pacientů o svém onemocnění ani neví. Ze sta pacientů, kteří toto onemocnění mají, pouze 25 dorazí k lékaři. Cévní systém je totiž poměrně bohatě rozvětven a v případě, že se část cévního stromu uzavře nebo zúží, pomocí jiných větví překážku „obejde“. Presto ischemické onemocnění dolních končetin by pacienti měli vnímat jako vykřičník pro další prognózu. Pokud jsou nemocné tepny na nohou, pravděpodobně ani tepny srdce a mozku na tom nebudou lépe. V případě bolesti nohou je proto více než vhodné jít se poradit s odborníkem, ať už z řad cévní chirurgie nebo ortopedie, protože tyto dva lékařské obory spolu v mnohém souvisí.

  ANGIOLOGIE A CÉVNÍ CHIRURGIE:

 • POKUD SI NEJSTE JISTI, KDE JE PŘÍČINA BOLESTI VAŠICH NOHOU, OBJEDNEJTE SE K NÁM NA VYŠETŘENÍ. PRO REZERVACI TERMÍNU VYUŽIJTE OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ A NAŠE RECEPCE VÁS BUDE OBRATEM KONTAKTOVAT.
Uvolněné termíny
Uvolněné termíny
Středa 20. 1. Čtvrtek 21. 1. Nutriční terapie

 

 

Telefon pro objednání: 233 338 112 nebo 4gsyQOQg~ikmbYSS

KONTAKT

 

 

 

 

 • 20. 1. v 15:00 fyzioterapie 30 minut (Bc. Jana Švejdová)
 •  
 • 20. 1. v 13:40 MUDr. F. Picek (privátní ortopedická ambulance)
Telefon pro objednání: 233338112 nebo 4gsyQOQg~ikmb

KONTAKT

 

 

 

 

 • 21. 1. v 7:30 fyzioterapie 30 minut (Bc. Kateřina Ančincová)
 • 21. 1. v 12:30 fyzioterapie 30 minut (Mgr. Klára Laňková)
Telefon pro objednání 233338112 nebo 4gsyQOQg~ikmb

KONTAKT

 

 

 

 • 26. 1. v 13:30 nutriční terapeutka Mgr. Bc. Vendula Navrátilová 30 minut
 • 2. 2. v 10:30  nutriční terapeutka Mgr. Bc. Vendula Navrátilová 60 minut
 • 2. 2. v 13:00  nutriční terapeutka Mgr. Bc. Vendula Navrátilová 60 minut
 • 9. 2. v 9:00, 10:00, 11:00, 12:30, 13:30  nutriční terapeutka Mgr. Bc. Vendula Navrátilová 60 minut

 

Telefon pro objednání: 233338112 nebo rezervační formulář

KONTAKT