Potřebujete poradit? Volejte 773 677 687

BIOLOGICKÁ NÁHRADA MENISKU

                                   

První biologická náhrada menisku je tady.  MUDr František Picek z ORP CENTRA ji poprvé v ČR implantoval pacientovi. 

V České republice byla 15. prosince 2014 poprvé provedena unikátní operace, při níž byla pacientovi voperována biologická náhrada menisku.
Úkolem této biologické náhrady je obnovit tkáň, která byla zničena většinou v důsledku zranění. Implantát se během následujících týdnů po operaci začne přeměňovat v tkáň, která je svou stavbou, tvarem i velikostí prakticky identická s původním lidským meniskem. „Tento jedinečný proces umožní pacientům s náhradou menisku vrátit se do tří měsíců do aktivního života a do roka třeba i k vrcholovému sportu bez rizika nevratného poškození kloubních ploch.

 [ Nebyl nalezen styl fotografie ! ]

  • CO JSOU TO MENISKY?
Bolesti kolen poznal na vlastní kůži téměř každý, z více než 30ti procent jsou způsobeny poškozením menisků. Ty perfektně fungují jako tlumiče zatížení a pomocné stabilizátory kolenních kloubů. Pokud jsou poškozené, převážně se odstraňují nebo ve výjimečných případech sešívají. Jejich absenci však nedokázalo nic plně nahradit. Nyní se do České republiky dostává první biologická náhrada z kolagenu typu I, která má jedinečnou schopnost přeměnit se v tkáň velmi podobnou lidskému menisku. 

 [ Nebyl nalezen styl fotografie ! ]

  • PROČ BIOLOGICKÝ MENISKUS?
Protože jde o čistě přírodní náhradu z kolagenu, který má jedinečnou schopnost přizpůsobit se lidské tkáni. Náhrada menisků je obrovský pokrok v ortopedii.  Pokud částečně nebo úplně meniskus odstraníme,  vede to ve 100%  případů k degenerativnímu poškození chrupavky, tedy k poúrazové artróze, bolestem a dalším obtížím. Nahrazení menisku zajistí původní funkci kloubu.

  [ Nebyl nalezen styl fotografie ! ]

  • JAK POZNÁM, ŽE JSEM VHODNÝM KANDIDÁTEM NA NÁHRADU MENISKU?
Pro implantování náhrady menisku je někoik základních podmínkek, pacient musí mít alespoň část vlastního menisku zachovanou, aby náhradu bylo k čemu přišít a také jeho chrupavka musí být pokud možno neporušená, aby nový implantát nezničila. Sami však přesně neurčíte, zda jste vhodným kandidátem. Vždy je ideální objednat se k MUDr. Františku Pickovi, který navrhne optimální postup léčby.
[ Nebyl nalezen styl fotografie ! ]
  • JAK PROBÍHÁ OPERACE?
Implantovaný meniskus  po vložení do kolenního kloubu vypadá jako meniskus původní, tedy při troše fantazie tvarem i konzistencí připomíná měsíček z mandarinky.  Náhrady menisku seimplantují artroskopicky, protože jde o nejšetrnější operační metodu, po které pacientovi zůstanou na koleni pouze dvě malé jizvičky. Šetrnost pro pacienta je ale vykoupena technickou náročností, kdy se malý implantát musí přišít uvnitř velmi malého prostoru ke kloubnímu pouzdru. Zákrok trvá přibližně 60 minut.
[ Nebyl nalezen styl fotografie ! ]
  • ZA JAK DLOUHO SE VRÁTÍM K AKTIVNÍMU ŽIVOTU?
Tento jedinečný proces umožní pacientům s náhradou menisku vrátit se do tří měsíců do aktivního života a do roka třeba i k vrcholovému sportu bez rizika nevratného poškození kloubních ploch. Aktivní rehabilitace s perfektně vyškolenými fyzioterapeuty ORP CENTRA probíhá již pár dní po operaci. 
[ Nebyl nalezen styl fotografie ! ]
  • JAK NA OPERACI?
Objednejte se na konzultaci k MUDr. Františku Pickovi, který operační zákrok provádí. S ním prokonzultujete, zda jste vhodným kandidátem a zda vám skutečně může náhrada menisku pomoci. (telefon pro objednání: 773 217 738). Poté už vás na zákrok připravíme. Dr. Picek s vámi projde průběh a brzký termín operace a naši fyzioterapeuté s vámi připraví ideální program předoperační i pooperační rehabilitace. S přesným a na vaši míru šitým programem pro vás bude celý akce mnohem efektivnější a návrat do aktivního sportu i života rychlejší.
[ Nebyl nalezen styl fotografie ! ]