Potřebujete poradit? Volejte 773 677 687

NÁVOD, JAK VYBRAT ŠKOLÁKŮM BOTY

Vybrat správné boty pro školáka je umění. Přidáváme pár rad ortopeda, jak si počínat a co si dovolit v prodejně obuvi a kdy už je čas na diagnostiku dětské nohy.

JAK VYBRAT DĚTEM SPRÁVNÉ BOTY

Řada rodičů neumí vybrat svým školákům správné boty. Chyba ve výběru pak může končit bolestmi a vážnými problémy.

Mnoho rodičů si neví rady při nákupu bot pro mladší a starší školáky. Jediným ukazatelem je tak pro ně velikost a vzhled. „Nošení špatných bot však může dětem způsobit dlouhodobé problémy s pohybovým aparátem – zkrácenými Achillovkami, asymetrií nohou, později křivými koleny nebo dokonce problémy s páteří,“ varuje ortoped a sportovní traumatolog MUDr. František Picek.


Jak poznat správnou botu?

Podrážka – opatek – materiál. To jsou tři základní a také nejdůležitější věci, na které by se rodiče měli zaměřit. Hned za nimi je také velmi důležitá váha boty. Dětská bota by měla být co nejlehčí, jinak představuje pro malou nohu velkou zátěž a dítě se rychle unaví. Vybrat správnou botu není věda, pokud máte něco na výběr, ale důležité je také ptát se ortopeda. Informován by měl být i pediatr a dokonce prodávající.

Rychlý návod pro správný výběr:

  • PODRÁŽKA OHEBNÁ NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ - musí být flexibilní, pružná a akorát měkká, aby se dobře ohýbala. „Je více než nutné řádně si botu zohýbat,“ radí ortoped MUDr. František Picek z pražského ORP CENTRA a upozorňuje, že správná bota se nesmí zlomit uprostřed, ale pružně ohnout v první třetině podrážky. „Pokud dítě nosí boty se špatnou podrážkou, vede to k neplynulému zatěžování nohy a k přetěžování kloubů pod kotníky. Většinou to pak končí tím, že dítě tak zvaně šmajdá,“ dodává MUDr. Picek. Nebojte se tedy vzít botu z regálu a řádně si zohýbat.

  • VYSOKÝ A DLOUHÝ OPATEK - pozor, nejde o podpatek, ale skutečně o opatek, který obtáčí patu a stará se o její držení. Proto je nutné, aby byl dostatečně vysoký a dlouhý. „Pokud je vysoký, ale krátký, nemůže dobře patu držet. Když je naopak dlouhý, ale nízký, patu neobjímá a ta se pak v zadní části mačká a bortí,“ vysvětluje ortoped.

  • PRODYŠNÝ MATERIÁL – musí být prodyšný, protože dětem se potí nohy mnohem více než dospělým. Nejvhodnější je kůže nebo na letní období textil. V zapínání kontra šněrování žádný rozdíl z pohledu ortopeda není.

V začátku školního roku se mnoho rodičů vrhá střemhlav do regálů s dětskou sportovní obuví ve snaze koupit dobré boty za slušnou cenu. Děti totiž většinou potřebují do školního roku více sportovních bot. „Kvalitní boty nemusí být vždy drahé, ale je skutečně nutné vybírat a ptát se,“ říká ortoped MUDr. František Picek a dodává, že v případě sportovních bot je nutný odpružený došlap, aby děti příliš nezatěžovaly nosné klouby. „V případě správně odpružené boty by měl rodičům poradit zkušený prodavač, a pokud vidíte, že tápe, raději jděte jinam,“ radí Picek. Obujte dětem obě boty a nechejte se v nich proběhnou. Pokdu jde o sportovní boty, ať zkusí sprinty i brždění. Pokdu dítě používá ortopedické vložky, nezapomeňte je vzít s  sebou. 
Špatné boty věstí chronické bolesti

Je velmi nutné naučit se kupovat dětem ty správné boty. Jinak se sám rodič podepíše pod jejich obtíže, ke kterým dojde dříve či později. Představte si, že skelet noty se skládá z 21 kostí. Pokud dítěti nazujeme těžké, tvrdé nebo naopak příliš měkké boty, problémy na sebe nenechají dlouho čekat. „Většinou dítě začne šmajdat, boty má sešlapané na každé botě jinak, bolí je nohy a bolí je paty,“ vysvětluje ortoped. „Pokud to rodiče dlouhodobě neřeší, mají špatné boty velký vliv na další složky pohybového aparátu, křiví se kolena, pánev se dostává do šikmého postavení, asymetricky se zakřivuje páteř, jsou přetěžovány svalové úpony. Pak už má takový člověk chronické bolesti a opouští sportovní a jiné aktivity,“ dodává MUDr. František Picek.

Větším dětem pomohou FORMTHOTICS

Starším školákům doporučujeme stélky Formthotics. Jsou tvarovatelné a ideální pro sport. Nejprve stélky nahřejeme a necháme dítě v nich odejít. Po měsíci přichází na kontrolu a naši fyzioterapeuti jim stélky individuálně doupraví přesně podle potřeb jejich nohy. Sami se přesvědčíte, že dítě postupně přestává vbočovat špičky, šmajdat, nohy je nebolí, jejich pošlap je měkčí a osy končetin jsou vyrovnané.

DIAGNOSTIKA DĚTSKÉ NOHY

Ideální je objednat se na diagnostiku pomocí pedobarografie, díky které lze poznat kde je problém, proč dítě došlapuje více na patu nebo zatěžuje jednu nohu více. Hodně sportujícím dětem doporučujeme videoanalýzu chůze a běhu.


Související články