Potřebujete poradit? Volejte 773 677 687

Jak probíhá pedobarografie

Bolest hlavy či zad? Na vině mohou být vaše nohy

Bolest se občas vyplatí hledat v místě, kde to moc nebolí. Bolest hlavy, zad či kolene může mít často původ právě ve špatném držení těla, v plochých nohách, dokonce mnohdy ve špatně zvolených botách.
Bolest hlavy či zad? Na vině mohou být vaše nohy 
Bolest hlavy či zad? Na vině mohou být vaše nohy

Rozhodla jsem se to nazývat detektor lži a pravdy o mých nohou. Stačilo jen zout boty a ponožky a chvíli se procházet nebo si jen tak popoběhnout. Nic náročného, to asi zvládnu. Pak ale cvakla klapka a rozsvítila se kamera. Jedem! Kouzlo celé akce spočívá v tom, že se procházíte po běžícím páse a vaše pohyby pečlivě snímá videokamera.

Bolest hlavy či zad? Na vině mohou být vaše nohy
Bolest hlavy či zad? Na vině mohou být vaše nohy

Vyšetření se provádí nejdříve naboso, pak v obuvi a nebo v botách s ortopedickou vložkou. Stále se cítím dobře, jen se nemohu zbavit dojmu, že mě někdo důkladně sleduje a monitoruje mé výstavní nohy. Videozáznamy provádí fyzioterapeut a s využitím zkušeností a speciálního softwarového vybavení je následně analyzuje.

Pak ale přišla obávaná chvíle analýzy a vyřčení ortelu. V tu ránu jsem si vzpomněla na videa z dovolené a měla jsem při jejich sledování vždy pocit, že tu paní snad ani neznám! Mé představy o naprosté dokonalosti se rozplynuly. Já že mám nesouměrné nohy? Proč se ta pravá tak příšerně stáčí dovnitř?

Fyzioterapeut skrze počítač rýsuje úsečky vedoucí od paty ke kolenu, od kolene ke kotníku. Při analýze se záznam pouští zpomaleně, protože jedině tak lze velice spolehlivě odhalit a definovat poruchy pohybových stereotypů. "Právě ty způsobují například bolest hlavy, kotníků, kolen či zad," vysvětluje fyzioterapeutka ORP CENTRA Veronika Chrapková.

Bolest hlavy či zad? Na vině mohou být vaše nohy

Na desku!

A teď pro změnu jiné molo pro modelku. Běhací pás jsem vyměnila za zcela neškodnou černou desku. Co do velikosti a stability přístroje, je chvíle strávená s ní docela v pohodě. Přesto i zdánlivě neškodná černá placka na zemi dokáže nemilosrdně odhalit pravdu o mých špatných pohybových návycích a chybičkách při postavení nohou. Vyšetření a následnou analýzu, nazývanou často jako počítačovou pedobarografii, vyhledávají hlavně ti, kteří trpí bolestmi plosky nohy, nosných kloubů a dopřávají svým nohám příliš velkou zátěž. Myslím na své vysoké podpatky a stydím se.

Metoda spočívá ve sledování bodových tlaků na ploše chodidla a tak stojím a celým svým tělem se soustředím. Pomalu přešlapuji, přenáším váhu a vykračuji. Nemohu potlačit pocit, že připomínám tančící medvědici. A už je to tu znovu - pravda o mých nohou vítězí.

"Chybné postavení nohou může způsobovat některé obtíže jako např. bolest hlavy, krku, páteře a může být i příčinou bolestí kolenních a kyčelních kloubů," vysvětluje fyzioterapeutka ortopedicko-rehabilitační kliniky ORP CENTRUM.

Bolest hlavy či zad? Na vině mohou být vaše nohy

Od zítřka cvičím!

Analýza chůze, běhu i stoje je u konce a rozsudek zní: zborcená klenba na pravé noze, asymetrická pánev, přetížené lýtkové svaly. "Našli jsme viníka bolestí a toho musíme odstranit," říká fyzioterapeutka Chrapková z ORP CENTRA v pražských Dejvicích.

"Musíme rovnoměrně zatížit celé tělo a zajistit vyvážený postoj. K tomu nám pomůžou speciální ultralehké stélky do bot Formthotics a také natrénujete protahovací cviky," dodává.

Abych bolest hlavy, kolen či zad ustála, odnáším si sestavu doporučených cviků jen pro mě, vložky do bot Formthotics a předsevzetí, že se o sobě začnu konečně starat!