Need help? Call us 773 677 687

BOLEST NOHOU - MOHOU ZA NI SVALY NEBO ŽÍLY?

Špatně na nohou stojí 90% lidí. Nesprávně chodíme, nesprávně stojíme, málo sportujeme, nevhodně se stravujeme, kouříme. Společným jmenovatelem je pak bolest, jejíž příčinu hledá buď ortoped a nebo cévní chirurg. Jak lze poznat, že je něco v nepořádku s cévami a nikoli s pohybovým aparátem?

Proč tedy kvůli cévám bolí lýtka a někdy dokonce kyčle? Je to jednoduché. Právě proto, že nohy jsou nejvíce namáhaným prostředkem při chůzi a my lidé jsme oproti zvířatům navíc znevýhodněni chůzí vzpřímenou. Nejprve je nutné uvědomit si, že cévy tvoří žíly a tepny. Jsou stejně důležité, ale každá z nich má funkci trochu jinou a také rizika s nimi spojená jsou odlišná.
Na vině jsou žíly
Mezi nejčastější obtíže pacientů patří chronická žilní nedostatečnost, kdy dochází ke zhoršení odtoku krve. Poznat ji lze poměrně lehce, protože dokáže potrápit křečemi v lýtku, když jste v klidu, spíše k večeru. Může být spojována také s otoky bérců. Lýtka mohou pacienta bolet i během chůze, ale bolest nemizí ani po zastavení. Lidem s žilní nedostatečností většinou pomůže, když si nohy zvednou a něčím podloží. Chronická žilní nedostatečnost v zásadě nebezpečnou nemocí není.
Na vině jsou tepny
Aterosklerotické onemocnění tepen je bohužel závažnější. Jde o ischemickou chorobu dolních končetin, kdy bolest přichází při chůzi a výrazně uleví i poměrně krátká zastávka. Pacient pociťuje typickou bolest nejčastěji v lýtku, ale někdy ve stehně, hýždích a také v oblasti kyčlí, kterou většinou popisují jako psí kousnutí. V takovém případě dochází k zúžení nebo uzávěru tepen, kdy jsou svaly vystaveny nedostatku kyslíku a živin. Cévní chirurgové těmto bolestem odborně říkají klaudikace. V pokročilejší fázi ischemické choroby bolí nohy i v klidu, především v noci.

Jaká je pomoc v ORP Centru?
Odborné klinické vyšetření cévním chirurgem
Ultrazvukové vyšetření cévního systému
Okamžitá léčba, možnost provedení operačního zákroku
Odstranění žilek a křečových žil
Včasná a dobře naplánovaná rehabilitace
Profesionální lymfodrenáž pro léčbu otoků
Trénink pro pacienty s ischemickou chorobou dolních končetin
Analýza chůze a došlapu
Speciální vložky do obuvi
Ve většině případů ischemické choroby dolních končetin vystačíme s konzervativní léčbou, úpravou životního stylu, tréninkem chůze a léky.
Jak může pacient pomoci sám sobě?
Přestat kouřit
Pravidelně se hýbat (rychlá chůze, procházky denně ideálně hodinu, cviky, rehabilitace)
Zdravě jíst
Užívat léky na snížení krevního tlaku a snížení cholesterolu a cukru v krvi

Bohužel většina pacientů o svém onemocnění ani neví. Ze sta pacientů, kteří toto onemocnění mají, pouze 25 dorazí k lékaři. Cévní systém je totiž poměrně bohatě rozvětven a v případě, že se část cévního stromu uzavře nebo zúží, pomocí jiných větví překážku „obejde“. Presto ischemické onemocnění dolních končetin by pacienti měli vnímat jako vykřičník pro další prognózu. Pokud jsou nemocné tepny na nohou, pravděpodobně ani tepny srdce a mozku na tom nebudou lépe. V případě bolesti nohou je proto více než vhodné jít se poradit s odborníkem, ať už z řad cévní chirurgie nebo ortopedie, protože tyto dva lékařské obory spolu v mnohém souvisí.
CÉVNÍ CHIRURGIE se od října 2014 stala dalším navazujícím oborem pražského ORP CENTRA, který nyní nabízí ordinace ortopedie, rehabilitace, podiatrie. Cévní ordinaci vede specialista MUDr. Tomáš Bureš.   KONTAKT: 233 338 112, 773 677 687