Potřebujete poradit? Volejte 773 677 687

Jaký je rozdíl mezi artrózou a artritidou?

Artróza je obecně degenerativní poškození kloubů a artritida je aktivní zánět uvnitř kloubu, který může být jak hnisavý, tak jakýkoli jiný.

  • Setkáváte se s těmito nemocemi u mladých lidí? Pokud vycházím z informace, že artróza je degenerativní onemocnění, zatímco artritida zánětlivé, znamená to, že u mladších lidí je častější artritida?

Nemusí tomu tak být. Artóza se velmi často projevuje už i mladých lidí - záleží na tom, jak daný kloub byl dříve zatěžován nebo přetěžován a jestli došlo k úrazu. Znamená to, že poúrazová artróza se nevyhýbá ani velmi mladým lidem. Statisticky se prokázáno, že u vazivových poraněních kolene dojde k poúrazové artróze ve 100% po pěti až sedmi letech po úrazu. Takže i 20ti letý člověk může mít artrźu.

  • Co tato kloubní onemocnění způsobuje? Má na ně vliv dědičnost?

U artritidy samozřejmě vliv dědičnost nemá, neboť jde o zánět. K artritidě ale může dojít, pokud se do kloubu dostane nějaká infekce z krve - třeba při zápalu plic, někdy i může dojít k zánětu v dasledku některých virových onemocnění (třeba borélie). Mohou to být i reaktivní artritidy, kdy zánět způsobují krystaly myseliny močové (choroby typu dna). Co se týče artrozy, ta může být poúrazová a nebo artroza spojená s jiným onemocněním - například s revmatismem, tady dědičnost samozřejmě může hrát svoji roli.

  • Jakým typem bolesti se onemocnění projevuje? (Např. občas mě bolí malé klouby u pravé ruky, nejspíš z klávesnice – může to být začátek kloubního onemocnění?)

Čistě teoreticky to možné je, ale je potřeba opět rozlišit, zda jde o artrozu u nějakého konkrétního kloubu nebo artritidu, jakožto zánětlivé onemocnění. Pakliže se zaměříme spíš na onemocněnní mnoha kloubů najednou - tak zvanou polyartrozu - pak jde o revmatismus, který se skutečně může projevovat bolesti drobných kloubů rukou, ale i nohou. Stejně tak to mohou být ale nosné klouby nohou, ramenní klouby či páteř. .

  • Jak můžeme problémům s klouby předcházet? (životní styl – co jíst, jaké sporty jsou vhodné, pomáhá např. saunování?)

Budeme-li hovořit o artroze abecně, pak je nejlepší se nejprve zamyslet nad tím, co kloubům dobře nedělá a rychle se toho vyvarovat. Pokud přiberete po třicítce nějakou desítku kilo nadváhy, pak je to pro klouby vyslovený šok a začnete je neúměrně přetěžovat a klouby na to nejsou zvyklé a zničí se. Strava a nepřejídání se jsou velmi důležité. Krom váhy je to prevence úrazů kloubů při sportu. V neposlední řadě je to správná chůze, správné postavení nohou. Pokud Vám ortoped či podolog řekne, že nemáte úplně rovnou osu dolnách končetin, tak je dobré ji co nejdříve začít korigovat - lze to cvičením, kvalitními korekčními stélkami do obuvi například Formthotics, které sjou lehké, měkké a sami si je chůzi vytvarujete a my Vám je poté dále upravíme. Co se týče saunování, tedy žádnou preventivní úlohu nevidím

  • Jaké jsou první příznaky nemoci?

Pokud jde o akutní artritidu, pak kloub oteče, naplní se tekutinou a bolí, pacient má teplotu. Pokud se jedná o velké klouby, jde už o velké nebezpečí, protože pacient může jít až do sepse. U běžných kloubních onemocnění, člověk cítí zatuhnost, tupou bolest a většinou trvá nějakou dobu, než rozhýbe prsty či než se rozejde.

  • Jaká je možná léčba?

Artritida - je potřeba se zaměřit na příčinu a pak ji léčit. Revmatistismus - léčba léky na revmatismus. Artróza - nejprve se musíme snažt o zlepšení funkce toho kloubu, snažit se o zachování té správné osy (ať už vhodnou obuví nebo stélkami Formthotics). Podle míry poškození chrupavky v kloubu pak rozlišujeme různá stádia artrózy. Pokud u nás v ORP Centrum léčíme pacienta v počátečním stádiu artrózy, pak většinou stačí vhodný pohybový režim, cvičení, které ho naučíme, s vhodnou fyzikální léčbou (elektromagnety) a velmi dobré zkušenosti máme s aplikací krevní plazmy. Podstatou účinku této bioterapie jsou vlastnosti krevních destiček (trombocytů), které uvolňují řadu bílkovin, mj. tzv.cytokiny a růstové faktory. Ve speciální centrifůze odstředíme krev a do postiženého místa je aplikována už jen pacientova vlastní léčivá krevní plazma. „Celá metoda urychluje proces hojení, ale mimo jiné i zrychluje rehabilitaci a významně zkracuje dobu zotavení po úrazech a operacích.

Rozhovor s MUDr. František Picek - ortoped a sportovní traumatolog. K oboru jej přivedla láska ke sportu a jeho otec Fr. Picek senior, zakladatel české rehabilitace a balneologie. Už řadu let se specializuje právě na končetinové klouby. V roce 2010 jako první v ČR představil léčbu krevní plazmou, v roce 2014 poprvé v Čechách voperoval unikátní kolagenový implantát menisku a o rok později vložil pacientovi biologickou náhradu chrupavky.
www.frantisek-picek.cz

KAM DÁL?