Potřebujete poradit? Volejte 773 677 687

MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽ

Jak se provádí?

Technika je prováděna na sucho bez použití olejů a působí především na povrchové vrstvy . Provádí se krouživými pohyby, v určité fázi s přítlakem cca 30-60mm Hg. Fyzioterapeut přesně zná anatomii a fyziologii a musí dodržovat posloupnost manuální lymfodrenáže. Manuální lymfodrenáž nesmí být nikdy bolestivá!

Vzhledem k tomu, že se jedná o lymfodrenáže ze zdravotních nikoli kosmetických indikací, vyžadujeme při první návštěvě potvrzení lékaře (onkologa, praktika, revmatologa atd), že můžete tuto metodu podstoupit.

Kdy je dobré využít manuální lymfodrenáže z rukou zdravotnického personálu ORP Centra?

 • POÚRAZOVÉ STAVY A POOPERAČNÍ STAVY
  (Podpora hojení, uvolňuje napětí, zlepšuje trofiku kůže)
 • CHIRURGIE A ORTOPEDIE
  (Artrózy, stavy po operaci žil, plastikách vazů, úrazech)
 • REVMATOLOGIE
  (Bechtěrevova choroba, revmatoidní artritida, atd.)
 • INTERNÍ
  (Chronické astma, hypertenze, únavový syndrom)
 • GYNEKOLOGICKÉ POTÍŽE
  (stavy po operaci s otokem, po ablaci prsu, sterilita, klimakterické potíže, otoky v graviditě)
 • NEUROLOGIE
  (Stavy po mozkových příhodách, skleróza multiplex, migrény, boreliózy, a další)
 • ORL
  (Chronické záněty dutin, spastická rýma,ušní šelest)
 • KOŽNÍ
  (Akné, lupénka, atopický ekzém, bércové vředy, edémy, lymfedémy, atd)

LYMFODRENÁŽ kam se podíváš… Za každou zaplatíte, ale ne všechny pomůžou!

S lymfodrenážemi se doslova roztrhnul pytel. Z terapeutické metody používané pro prevenci, zmírnění a léčbu především primárních a sekundárních se stal zázrak servírovaný stovkami kosmetických studií pod sloganem „Užijte si štíhlou postavu“. Málokdo však ví, že lymfodrenáž, ať už přístrojová nebo manuální, má svá velmi přísná pravidla, že celulitidu neodstraní, pouze odvrátí její progresi a především, že dokáže pomoci po závažných onemocněních.

Manuální nebo přístrojová?

Přístrojová lymfodrenáž nikdy nemůže plnohodnotně nahradit lymfodrenáž manuální! Měla by být pouze jejím doplňkem. Bez předchozího, alespoň základního manuálního ošetření lymfatického řečiště a regionálních lymfatických uzlin dochází k „zahlcení“ lymfatického systému s možným následkem dalšího zpomalení toku lymfy. A především! Manuální lymfodrenáž NESMÍ bolet! Hrozí totiž nevratné poškození lymfatických cév.

Manuální lymfodrenáž pomáhá zbavit se nahromaděných toxinů, nikoli celulitidy!

Lymfa je druhou největší tekutinou v lidském těle. Pokud dojde na jakémkoli místě v těle ke stagnaci lymfy, přináší to člověku stavy hluboké únavy, často podléhá nachlazení, trpí otoky v obličeji – a to i v okolí očí, otékají končetiny. Člověk je celkově oslabený, má unavený vzhled a cítí se velmi vyčerpaný. Jeho imunitní systém je oslaben. Už po prvním ošetření se organismus začíná zbavovat nahromaděných toxinů a především tím významně podpoříte harmonizaci celého organismu. „Lymfodrenáž v ORP Centru používáme po operacích nebo ozařování, při revmatických otocích a vrozeném poškození mízního systému, u otoků po vyléčení zánětu žil, při léčbě bércových vředů,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Pavla Pavelková, která k provádění manuální lymfodrenáže musí projít řadou náročných kurzů.

Lymfodrenáž není klasická masáž!

Hmatová technika je zcela odlišná. Lymfodrenáž je pomalá, jemná až hladivá. Nesmí vyvolat bolest ani zvýšit prokrvení. Užívá velmi jemný, plynule odstupňovaný tlak. Má přesně definovanou délku působení hmatů i počet jejich opakování. Technika je prováděna na sucho bez použití olejů a působí především na povrchové vrstvy . „Fyzioterapeut musí přesně znát anatomii a fyziologii a musí dodržovat posloupnost manuální lymfodrenáže, a proto je vždy dobré obrátit se na profesionálně vedené, nelépe lékařské centrum,“ dodává fyzioterapeutka ORP Centra v pražských Dejvicích Mgr. Pavla Pavelková.