Potřebujete poradit? Volejte 773 677 687

Artróza? Jak poznat, kdo vás vodí za nos?

Bolest kloubů může mít mnoho příčin, ale tou nejčastější bývá bohužel artróza. Degenerativní onemocnění, které se stále častěji objevuje už ve třiceti. V poslední době se stále vice objevují nové postupy, jak artrózu léčit a pro mnohé pacienty konečně svitla naděje, že už nebudou muset být odkázáni na tlumící léky. Kterým novinkám věřit? Proč bolí klouby stále vice mladých lidí? Vybrali jsme nejčastější otázky pacientů, na které odpovídá MUDr. František Picek.

  • Které sporty dávají kloubům nejméně zabrat?

Záleží na tom, o jaké klouby jde. Pokud mluvíme o nosných kloubech, tedy především o kloubech dolních končetin, pak nezáleží jen na druhu sportu, ale třeba I na tom, jakou máte váhu, zda máte nohy křivé nebo rovné. Pokud se bavíme o pacientovi, který má artrózu, ale nemá nadváhu ani osové deformity, ani není po vážném úrazu, pak jsou všechny sporty dobré. Samozřejmě šetrnější jsou ty, kde je méně otřesů na tvrdém povrchu. Super je plavání, pak kolo, chůze s trekovými holemi, běžky.

  • Proč artróza stále vice postihuje mladé lidi?

Protože mnoho z nich má špatné pohybové návyky a především u mnohých mladých lidí jde o poúrazovou artrózu. Dnes máme sice na výběr obrovské množství různých sportů, ale stále bohužel nemáte zažito, že je potřeba do sportu zainvestovat do správného vybavení v podobě kvalitních bot, eventuálně sportovních speciálních vložek do obuvi.

  • Do jaké míry lze artrózu ovlivnit vhodnou stravou?

Artróza si nesedí s nadváhou. Takže úprava jídelníčku, nepřejídání se je opravdu na místě. K tomu je možné doplnit preparáty, které obsahují sulfáty (chondroitin a glukosamin sulfát) - v ideálním případě ty, které mají klinické zkoušky. Při časných stádiích artrózy svou úlohu mají.

  • Co by měl tedy dělat člověk, který má artrózu v počátečním stádiu. Měl by spěchat hned k ortopedovi?

Ortoped by měl artrózu správně diagnostikovat. Ideální je nepřestat se hýbat, ale zároveň nepřetěžovat klouby, upravit váhu, pokud je to nutné. V časných stádiích artrózy velice pomůže, když upravíme osu zatížení končetin. To lze jak odbornou fyzioterapií, ideálně ve spojení s fyzikální léčbou typu pulsní magnetoterapie nebo HILTerapie, tak třeba speciálními stélkami do bot. Já doporučuji Formthotics, s nimi máme velice dobré výsledky. V další fázi jsou injekce, ať už tak zvaně “promazávací” nebo injekce koncentrátů bílkovin z vaší vlastní krevní plazmy, které poškozenou chrupavku regenerují, jak dokazuje řada studií. Pozor ovšem na záměnu léčby krevní plazmou s léčbou kmenovými buňkami.

  • Lze artrózu řešit operačně jinak než umělou kloubní náhradou?

Ano, jsou operace, které jsou zaměřeny na prevenci artrózy. Je to prakticky nová šance pro ty, kterým např. chybí po nějakém úrazu meniskus nebo část kloubní plochy. Při takových operacích používáme biologické preparáty, a to buď od mrtvých dárců a nebo kolagenové preparáty. Ty fungují jako takové záplaty na kloubní plochy nebo jako náhrady menisků.

  • Mluvíme stále o nějakém 2. až 3. stupni artrózy. Jakou šanci mají ale lidé s vyšším stupněm?

Záleží na tom, jak jsou klouby poškozeny. Většinou se přistoupí k operacím, které zkorigují osu zatěžování. Laicky řečeno, nohu správně narovnají bez použití implantátů. A nebo se použije implantát, kterých je na trhu celá řada. Ne vždy se ale musí jednat o totální náhradu celého kloubu. Někdy je vhodné a lze nahradit jen část třeba kolenního kloubu. Fungují v mnoha případech lépe než totální náhrady.

  • Přijde ještě nějaká novinka v léčbě bolesti kloubů v blízké budoucnosti?

Já poměrně nadšeně sleduji vývoj biologických náhrad kloubních ploch. Stejně tak vsázím na podporu regenerace kloubů pomocí biologických injekcí event. moderních fyzikálních metod (poměrně čerstvou novinkou, na kterou jsem sám vsadil, je např. nejintenzivnější laser na trhu tzv. HILTerapie. Obrovskou výzvou a zároveň perspektivou je modelace kloubních ploch pomocí 3D tiskáren. Pokrok v medicíně je v tomto prostě úžasný.

Rozhovor s MUDr. František Picek - ortoped a sportovní traumatolog. K oboru jej přivedla láska ke sportu a jeho otec Fr. Picek senior, zakladatel české rehabilitace a balneologie. Už řadu let se specializuje právě na končetinové klouby. V roce 2010 jako první v ČR představil léčbu krevní plazmou, v roce 2014 poprvé v Čechách voperoval unikátní kolagenový implantát menisku a o rok později vložil pacientovi biologickou náhradu chrupavky.
www.frantisek-picek.cz

KAM DÁL?